Naša pošta

14.

1923, 1926 и 1930 г. Извесне везе, у почетку једностране, покаване су светлим цртама много мање истакнутим, али чији блесак узима нормалну вредност чим постану двостране.

2) Подземне линије на великим отстојањима. После секције безжичне телеграфије долази секција подземних линија на великим растојањима. То је једна серија међуградских каблова, распоређених по једном инклинирајућем плану, који претставља разне фазе рада на настављању каблова: приближавања двају делова кабла ради спајања, спајање у току пословања, спајање које је вавршено, спајање са кошуљом (облогом) од олова, спајање у кутији. Мустре равних каблова, развијених у расцветане букете, показују расподелу жица на парове и четворке, као и специјалне спроводнике стављене у омотаче и заклоне.

Изнад свега овога, једна периодично осветљена карта, слична горе описаним, показује прираштај подземне међуградске мреже у току последњих година. Шрва фаза претставља мрежу из 1926 г., покривајући са неколико светлих црта пределе северне и североисточне Француске; друга фаза, (1929 г.) додаје овим, велике линије југа, Париз—Бордо и Париз—Марсељ, и највад, две потоње фазе, (1930 и ОК то) претстављају преко свих тих великих артерија, једну множину трансверзалних вева, које све контрастирају према неколико мало видљивих у току првога паљења.

3. Телефонија. Телефонска секција претставља под витрином, — стакленим орманом, једну скицу за демонстрирање аутоматске телефоније система А. 6., који је усвојила управа _ради снабдевања својих станица у провинцијама. Ову скицу напаја струја из сектора и једна батерија акумулатора од 48 волти, коју особље павиљона ставља свакога дана у рад. Две аутоматске, претплатничке станице, са својим позивним внацима, (бројевима) везане су са овом скицом и стављене на расположењу посетилаца, који на тај начин, могу, било вапочети функционисање једне претплатничке аутоматске станице, било пратити процес успостављања једне везе у скици, под стакленим орманом.

Са стране ове скице, стоји на расположењу, на једној широкој полици, цео материјал, потребан ва успоставу и свезу једне претплатничке линије са ваздушном мрежом: стубић, глава линије, Мулијева кутија, уводни стубић, Гардијев дисповзитив, претплатничка станица. Најзад, на једном посебном столу изложене су потпуне серије претплатничких телефонских станица које су у употреби француске управе. Ту су равни тинови станица са локалним и централним батеријама и станице за посредовање у давању веза — централе.

Изложени предмети у овој секцији допуњени су двема осветљеним картама, сличне напред описаним. Једна показује равне градове у Француској снабдевене аутоматским цен-