Naša pošta
329
1919 год. 5 јануара решењем Министарског савета „основано Министарсшво пошта п телеграфа као посебна административна јединица врховне државне управе; 8 априла образоване дирекције пошта и телеграфа у Београду, Нишу, Скопљу и Цетињу; 16 априла Устројством државне поште 1 и П део утврђене дирекције пошта и телеграфа у Београду, Загребу, Сарајеву, ЛБубљани Сплиту, Нишу, Скопљу, Цетињу и Темишвару (доцније у Вел. Бечкереку); 14 фебруара упутство предвиђа у Министарству 7 одељења; персонално, поштанско. телеграфско, техничко, економно административно и контрално; 16 маја Ш део устројства образује 7 одељења, телеграфско мења назив у телеграфско-телефонско, а административно са административноправно одељење; 15 маја образовани отсеци у дирекцијама пошта и телеграфа Београд, Ниш, Скопље и Цетиње: персонални, административни, поштански, телеграфско-телефонски (технички) и економни (са магацином); 3 јуна ЛУ део устројства организује инспекторску службу Министарства. | 1990 год, 15 децембра образовгн статистички отсек у административно-правном одељењу.
1991 год, 7 фебруара одлучено да се дирекција из Вел. Бечкерека пресели у Нови Сад; 27 јуна Уредба о „организацији Министарства пошта и шелеграфа пи пи. т. ти. «струке предвиђа 5 одељења, и то:
1) Опште са 3 отсека: персоналним, административноправним и статистичким;
9) Поштанско са 3 отсека: за унутрашњу службу, за међународну службу и саобраћајни отсек;
3) Телеграфско телефонско са 5 отсека: телеграфским, телефонским и техничким;
4) Економно са 3 отсека: за набавке, за поштанско-телеграфска слагалишта и књиговодство;
5) Контролно са 4 отсека: упутничким, за контролу поштанске радње, за контролу телеграфско телефонске радње и међународно књиговодство.
Дирекције пошта и телеграфа исте са по 5 отсека: општим, поштанским, телеграфско-телефонским, економним и рачунско-контролним.
За стручно образовање подмлатка предвиђена једна виза п. т. школа у Београду и нижа п. т. школа у седиштима обласних дирекција п. и т.
1922 год., 31 јануара образовано првих 6 теренских т. т. секција у Србији, и то: у Београду, Јагодини, Нишу, Врању, а у Скопљу две (једна са градском мрежом); 5 маја укинута дирекција у Нишу; 15 јула организована служба у потражним одељцима у Земуну, Сарајеву, Сплиту и Љубљани.
1923 год, 2! фебруара Правилник о саставу, делокругу и пословном раду у п. т. савету, Правилник о раду ин-