Naša stvarnost
78 DANAŠNJICA
Na faj se način stvara poslušna radnička aristokratija koja pomaže buržoaziju, konfroliše i slabi zamah radničkog pokreta.
Monopolni položaj Engleske učinio je da se fehnički razvoj njene indusfrije pred kraj XiX veka usporio. To je omogućilo S.A.D. i Nemačkoj da za kralko vreme slvore indushriju, sposobnu da uspešno konkuriše Enqgleskoj. Probijanje Panamskog Kanala, 1914, pomoglo je S.A.D. da se ofresu engleskog uhicaja u frgovini, ali glavni suparnik Engleske u XX veku postaje Nemačka. inferesi germanskog imperijalizma svuda su dolazili u sukob sa inferesima engleskog imperijalizma.
lako iz svefskog rata Engleska izlazi kao pobednik, ona ne izvlači one koristi koje je izvukla 100 godina ranije, pobedivši Napoleona. Pobeda na Valerlo-u dala je Engleskoj industriji vrelo velikog poleta, dok je pobeda 1918 ojačala indusfriju S.A.D., koja već desef godina kasnije drži u svojim rukama 47% sveske proizvodnje. Engleska se danas nalazi na čefvrtfom meslu na svetlu po opsegu proizvodnje.
Drušiveni sastav engleskog naroda. — 90% engleskog sfanovnišiva su . radnici i sluge, 6% su zanallije, seljaci i sitni sopsivenici, 4%/ot obogaćuje se eksploatišu fuđu radnu snagu. Ova mala grupa kapilalisšta obogaćuje se ne samo na račun engleskog radnog naroda već i na račun kolonijalnih i polukolonijalnih naroda. 4% ·3engleskog sfanovništva raspolaže sa 55% ce lokupnog narodnog bogalstva, dok 96% sa svega 45%. Grupa od 4% velikih kapifalista deli se na renfijere, indusirijalce i visoke državnike. Jednu frećinu celokupnog bogalsiva fe grupe nalazi se u rukama renfijera.
RASPODELA BOGATSTVA
Veliki posednici u Engleskoj, koji raspolažu sa 55% celokupnog nacionalnog bogalstva, sačinjavaju jednu pokrefnu i silnu vladajuću klasu ili kastu... Ta vladajuća klasa usisava nesrazmemoo veliki deo nacionalnog dohoika i ekonomske snage zemlje. Uzmimo, na primer, zemljište Londona. Samo jedan lord vlasnik je kompleksa od 270 heklara zemlje u Wesl Endu, najbogalijem 'kraju Londona. Svega 40.000 od 8,000.000 stanovnika Londona raspolažu zemljištem, a skupi placevi leže u rukama dvadesefak ljudi...
Donji dom prestavlja silnu koncentraciju bogafsiva. „Sunday Express” je izračunao da su 1934 godine 170 članova parlamenfa bili direktori 650 raznih indusfrijskih i frgovačkih preduzeća. A jedan poslanik bio je direktor u 34 preduzeća. „Nju Slfejhsmen” (laburistički nedeljni politički i književni časopis namenjen infelektualcima) nedavno je objavio stafisftiku o zanimanju 729 lordova koji sede u Gornjem domu. Slo čelrdese? i šestorica su zemljoposednici. Sfo dvadeseforica su direktori osiguravajućih društava, sedamdeset i četvorica direktori finansijskih preduzeća, šezdeset i sedmorica direktori 'banaka, šezdeset i četvorica direktori željezničkih kompanija, četrdeset i develorica direktori brodogradilišta i tako dalje... Zanimljivo je da od 729 lor.dova, 372, ili više od polovine, nisu govorili nijedanput u Gornjem domu od 1919 do 1931 godine. Na jednoj sednici obično uzima učešća 83 lorda . .
FAKTORI ENGLESKE MOĆI
Vladajuća klasa najviše zarađuje na frgovini. Neki njeni članovi žive od zemlje, ali frgovina je najglavnije zanimanje. „Englezi, pisalo se, frgovinu