Naša stvarnost

84 DANAŠNJICA

ne bi postojalo novo iržište za britansku indusiriju, sivoreno ogromnim planovima za naoružanje. Na jednom saslanku britanskih indusirijalaca, 14 dec. 1937, ministar odbrane Inskip dao je ove podalke o izdacima za naoružanje:

(u milionima funfi)

1913/1914 77 1924 113 1937 278 1938 „(predračun) 320 1939 (predračun) 340

Pored ovih izdataka daće se, prema rečima Inskipa, još 5 ili 10 miliona funii za odbranu od vazdušnih napada i druge manje sume za oslale vojne svrhe. Ovi podaci objavljeni su u „Mančester Gardijanu” 15 decembra 1937.

Državni kredit za naoružanje ne daje polpunu sliku ulicaja koje vrši naoružanje na sadašnje slanje brilanske privrede, jer osim log direkinog irošenja na naoružanje, basnoslovne sume privatnog kapitala ulažu se u fabrike oružja koje se grade za slučaj rata, ali koje će stajati neupofrebljene do rata ili delom će se upoirebljavafi kao „shadow factorie”.*) Ogromni izdaci za naoružanje prouzrokuju deformacije proizvodnje u pojedinim granama indusirije. Na primer, uprkos opšle tendencije da proizvodnja opada, proizvodnja britanske indusfrije čelika, prošlog novembra, dosligla je rekordnu lačku u analima britanske proizvodnje čelika.

A prema jednom zvaničnom izvešlaju, dvadesej od sto celokupne proizvodnje čelika u Engleskoj upotrebljava se za oružje.

Neobično povoljan položaj britanske indusirije čelika prouzrokovao je da, i pored oštrog pada cena čelika na svelskom fržišlu kao posledice pojave krize u Americi, industrijalci čelika u Engleskoj izjavljuju da sadašnje visoke cene britanskog čelika mogu da se održe kroz celu 1938 godinu. Odluka da se održe cene izazvala je ošlru kriliku od slrane velikih pofrošača čelika. Direklor Tube inveshmenis poznafi britanski indusirijalac Arlur Čemberlen izjavio je na jednom saslanku akcionara da je održanje cena neopravdano. Jedan drugi poznafi britanski indusirijalac Lord Nafild izjavio je krajem avgusta da će polrošači čelika počeli da podmiruju svoje polrebe čelika iz inosfranstva, gde je on za jednu frečinu jeftiniji, ako se engleski proizvođači čelika ne sporazumeju da snize cene. („Tajms”, 23 avgus} 1937).

Industrijalci čelika se brane naglašavajući da su oni bili u krizi dugo vremena i da sada moraju da iskoriste priliku kako bi svoje finansije doveli u red. Ili iskrenije fo znači da oni nameravaju da sirpaju visoke profile u svoje džepove, dok je siluacija za fo povoljna.

Na drugoj srani indushriske lesivice nalazi se pamučna indusirja. | njeni su se poslovi popravili, ali ne ipak toliko da se indusirija izvuče iz hronične krize u koju.je ona upala zbog japanske konkurencije i razvoja domaće fekstilne indusirije u agrarnim zemljama. Planovi engleske vlade, o kojima se foliko govori, kako bi se reorganizovala britanska pamučna indusirija sastoje se u krajnjoj liniji u fome da se višak proizvodnje uništi uz pomoć države na organizovan način a ne kao dosada bankroisivom zaoslalih šekstilnih fabrika.

*) Rezervne fabrike (senke od fabrika — shadow factories) će proradili tek za vreme rela.