Nova Evropa
razila i oboljela. Budući da smo dakle u borbi protiv tuberkuloze tako organizirani, imamo naravno uvijek i tačne statističke podatke o rastenju i padanju te pošasti, te zadovoljno trljamo ruke, jer smo, kako vidjesmo, sve učinili što se u borbi protivu naše narodne opasnosti i propasti učiniti može i mora!,,.
_ Medjutim, govoreći ozbiljno, ti naši statistički podaci, naročito kad se tiče tuberkulozne djece, sve su prije nedo potpuni i tačni, Naš narod, u stvari, i ne poznaje tuberkuloze, — on tek sušicu {fizu}, Treći stadij tuberkuloze, smatra tuberkulozom, Pogotovo dječju tuberkulozu često i najobrazovaniji lajik previdi, Za razlog djetinje smrti u takovim slučajevima običan je oddovor: »Nestajalo ga, pa eto umrije«, Drugi krive »grčeve«, treći opet »kašalj«, itd, Ovo neznanje i ova neupućenost prostoda naroda još se {užnije očituje uz djetinju bolesničku postelju, gotovo u svim slojevima našega društva, Tako se, naprimjer, jednoj materi već četvrto dijete razboljelo od tuberkulozne upale očiju (dvoje djece joj je već mrtvo); kad sam izrazila sumnju, da ne potječe možda infekcija od oca ili matere, žena će pola uvredjeno pola ljutito: »Znam ja, valjda, šta je sušica, nijedno od nas nije bolesno, mi samo kašljemo«, — Drugi primjer, Jedinac sinčić zdravih roditelja zaražen je tuberkulozom, Mati je očajna i ne shvata, kako se to njenu djetetu moglo desiti, Liječnik joj onda objasni, kojim se putem dolazi do infekcije, i mati, prisjetivši se da joj je tuberkulozni brat bio na neko vrijeme u gostima, toplim riječima i suznim očima moli liječnika, da joj mužu ne oda, gdje im se dijete zarazilo, Ti ljudi žive inače u dobrim higijenskim prilikama. Znali su, da im je gost bolestan; ali da se od te bolesti freba i čuvati, to će vjerovatno i sad još u toj porodici ostati tajnom, — Ovo su sličice iz Zagreba, sjedišta nebrojenih dobrotvornih društava, i središta novčarstva cijele naše države; gdje se dakle, reklo bi se, koncentrisala zborom i tvorom briga i skrb za bolesne i zapuštene, i gdje, uzgred budi još spomenuto, ipak u podrumu nailaziš na dojenče kojemu su oba obraza nagrizli štakori! Kako tek ta naša briga i borba izgleda na selu, gdje nema ni dispanzera ni dispanzerki, ni sirotišta ni ljetovališta ni bolnica ni liječnika ni dobrotvora ni zaklada ? ... Ko, uostalom, hoće sam da vidi, kako su strašne i dezolaine higijenske prilike našega sela, lako se može uvjeriti, ako se ljeti selom samo prošeta, Vidiće, prije svega, sve prozore hermetički zatvorene, i što je siromašnije selo, to manji kućerci a sve više stanovnika u njima. Ovdje je naravno raj za tuberkulozu.
Iz iskustva što smo ga dosada stekli, jasno je da će od dosadanjeg načina saniranja tuberkdloze imati koristi jedva malen dio našeg naroda, dok će onaj najveći dio — možda još brojniji od naših analfabeta — sačinjavati i nadalje najopasnija legla tuberkuloze, prenoseći je s koljena na koljeno, Prema tome, dr-
36