Nova Evropa
(тиде да, ргорабоуапјет акпупе 11 разтупе хтаспе хаз те, ргауе što bolje poslove,
Misao humanizovanja rata zabranom upotrebe otrovnog plina samo је velika samoobmana. Rat je alkt sile, i u ratu pobedjuje onaj ko je u stanju izvršiti veći pritisak, Nijedan vojskovodja neće se odreći sredstva koje mu stavlja u izgled pobedu, a ukoliko je koje sredstvo efikasnije i sigurnije utoliko će ба se teže odreći, Rat se ne može humanizovati, — može ба se samo
sprečiti!... Franz Carl Endres.
Морнарица у будућем рату.
(Из једног интервју-а с адмиралом Симсом — VW. S. Sims —. главним заповедником америчких морских снага у Светском Рату, који је изишао у њујоршкој „Кемјеу ој Кемез"“ за мај 1927.)
»У случају новога рата«, изјавио је адмирал Симс, »биће најбоље да наше бојне бродове упутимо што се даље може у унутрашњост, уз Мисисипи, да им се не може нанети никака штета, те да једино подморнице и авијони преузму одбрану земље. Бојни брод није више хрптењача флоте, — он није друго до људска замка за своју посаду. Подморница и авијон учинили су крај његовој владавини и подрезали су крила поморској снази...«
»Целокупна стратегија на мору се изменила. Флотна блокада је ствар прошлости. Чак би се и једна мала власт, која се не може мерити бојним бродовима и крсташима са великим силама, могла супротставити са подморницама и авијонима блокадној флоти с толико отпора да би одржање блокаде постало сасвим немогућно... За одбрану од авијона нема никаких других одбранбених средстава до ави јона и авијонских одбранбених топова (овима је међутим веома тешко погодити циљ у зраку). Велике подморнице, које се сада граде, сигурне су, удобне, и удешене за море. Оне имају величину до 3.000 тона, те су у могућности да понесу са собом количину уља која достаје за једну вожњу око света. Развитак подморнице искључује могућност да би убудуће само једна сила могла владати над морем.«
Адмирал Симс говорио је нарочито убедљиво о подморницама као уништачима трговине. Мада су и признати од подморница проузрочени губици у трговачким бродовима у последњем Рату били огромни, стварни губици били су још много већи, каже Адмирал; па додаје, да трговачки бродови нису били под пратњом ратних бродова, да би тада подморничка кампања тако савршено блокирала Енглеску да би Немачка добила била рат.
50