Nova Evropa

тиче материјалног права, да пољско унутрашње законодавство даје народним мањинама много већа права него ли међународне мањинске обавезе. Устав Пољске Републике од 1921 године (у члановима 109 и 110) гарантује свима становницима »право сачувања своје народности и гајења свог језика и народних особина«, и напосе пољским држављанима, који припадају народним, верским и језичним мањинама, исто као и другим држављанима, »право оснивања, надзора, и управљања о властитом трошку добротворних, верских, и социјалних институција, школа, и других одгојних установа, као и слободно служење својим језиком и извршивање прописа своје вере«.

Пољско језично законодавство је регулисано мно гим законима и уредбама са законском снагом. Главни део пољског језичног законодавства састоји се из три закона од 31. јуна 1924 године, који су израђени од специјалног одбора експерата, у чији су састав ушли представници свих најважнијих група пољске политичке идеологије, колико десничарско-нацијоналистичких толико и левичарско-радикалних. Сва та три закона имају главну принципијелну идеју, да се језична права непољског становништва имају уредити на такав начин да би се сваки њихов члан без обзира на народну припадност осећао равноправним грађанином. Ови закони су дали становништву могућност да се може споразумевати са државним властима на матерњем језику, несамо у приватним него и у државним школама. Потребно је нагласити, да уговорне обавезе Пољске Републике, с изузетком напред цитиране горњошлеске конвенције, траже искључиво да се држављанима другог језика осим пољског даду одговарајуће олакшице, које би у почетним школама осигурале деци наставу на њихову матерњем језику.

У пракси, стање народних мањина у Пољској у погледу школском је следеће (подаци из 1929/30 школске године): Украјинци поседују: 2317 двојезичних основних пољско-украјинских школа (у том броју је једна приватна) са 330.176 ученика, а 723 украјинских (само са украјинским наставним језиком) са 87.619 ученика; даље, 6 украјинских средњих државних школа, 12 приватних, и једну државну двојезичну, укупно 19 средњих школа, са 5 и по хиљада ученика; 3 стручне школе са 257 ученика, и 23 учитељске школе са 4069 ученика (у том броју, 2 државне украјинске, 13 двојезичних, и 8 приватних украјинских). Потребно је нагласити, да се — са малим изузецима — у свим основним И средњим школама у пределима где живи украјински живаљ предаје украјински језик као посебан предмет. У 1930 години је основан Украјински Научни Институт, са седи-

155