Nova Evropa

њих, и појмови »Бог«, »Душа«, »Вечност«, »Ђаво«, »Луцифер«, »Тајна« (речи које они пишу почетним великим словом), испуњавају сада њихове песме. Љубав — лични осећај —, место пређашних грађанских мотива, чиста еротика у оквиру било распуштености било најфинијег мистичког естетизма, најчешћа је тема њихова певања; митологија и историја свију народа пружа им богат материјал за њихове песме. Стварају се чак и издавачка предузећа са символистичким и митолошким насловима (као »Гриф«, »Сирен«, » Алконост«, »Прометеј«, ит. д.), организују се религијознофилозофска удружења, цветају »Среде«, »Четвртци« код појединих писаца, скупљају се песници у кружоке (као например у Москви »Аргонаути«), проповеда се »мистички анархизам« у литерарним и филозофским салонима, и појављује се термин »неохристијанство«; на чувеној кули (»башни«) код песника Вјачеслава Иванова у Петрограду, у разговорима, претвара се ноћ у дан и дан у ноћ: песници, филозофи, уметници, заборављају на време, и неке препирке и разговори трају данима беспрекидно. Многи сматрају да је песник — пророк, а песништво пророчански дар; символисти тумаче како је, у старо доба, појам »“аћез« = пророк истовремено означавао и песника... Песник је »носилац ритма«: »Негде у дубинама човечанског духа, камо не досиже ни морал, ни право, ни друштво, ни држава, носе се звучни таласи, слични таласима који обухватају васиону«,

- пише Блок у свом »Дневнику«. И отуд, — изазвати те таласе на површину, довести их у хармонију са животом, то је задатак песника. Музика у оваквом песништву игра велику улогу, и музикалност, мелодичност руске песме код ових песника достиже свој врхунац. Најизразитији представник такве поезије и таквог песништва био је Александар Блок.

Родословље Александра Блока, који је рођен (1880) у породици професора права на Варшавском Универзитету, говори у прилог теорији, да је таленат наследан и да се геније рађа у талентованој породици. Његов дед са мајчине стране био је чувени професор ботанике Бекетов; а његова баба била је познати преводилац са страних језика на руски (она је преводила многе ауторе и писце од Дарвина до Флобера), и њена преводилачка делатност износила је понекад до двеста штампаних табака годишње. Блоков отац је двадесет година писао филозофску расправу која се односила на класификацију наука; префин и веома културан, рачунајући себе учеником Флобера у погледу стила, он је имао нечег демонског у свом карактеру: културност му није сметала да мучи и злоставља своју жену, и да ју чак и туче.

163