Nova Evropa
opšte insolveninosti seljaka, visoke kamaine stope, životni stanдага seljaka u ovim krajevima pao je na minimum i proces proletarizacije je započeo, To su najeklatantniji dokazi, da težak u ovom kraju ovako ne može dalje da tera sa svojim sitmim gazdinstvom — postaje »pauper«, Dalje snižavanje životnog standarda i uvadjanje »posnih godina« ovamo je apsolutno nemoguće, kad neki predeli hronično gladuju a mjihovi stanovnici »рјапдији«,
Kod ovakova stanja stvari, opsežni su zadaci agdrarne i uopšte ekonomne politike koju mora država da provodi u ovom kraju, pa bilo da se ona manifestuje u formi zakonodavnih akata i trgovinsko-političkih mer4, ili kao pomoć nastojanju ordanizovanih interesenata, ili pak kao akcija i mere jJavnopravnih korрогасјја, а им зугћи ida ovdašnja seljačka dazdinstva postanu komercijalno-racijonalnija, te da se unaprede tehničke, socijalne, i prirodne osnovice privrednog8 dazđovanja, Možda je ovo naše doba ipak početak izgradnje i organizacije, pa će Jači ekonomski ргобгез оуоб Ктаја 1 оуоб drada pospešiti socijalni i kulturni napredak njihova stanovništva. Jedno je svakako sigurno: da bi se boljom organizacijom i pravilnije vodjenom ekonomskom politikom dale iskoristiti mnoge latenine ekonomske гпабе оуоба kraja, dosada ekonomski »pasivnog«, 1 da bi vredelo već jednom na fome sistematski raditi.
Nibola Tintić.
Буна шибенских пучана (1510—1512).
Маја године 1510 продре у град Хвар множина пучана из хварских мјеста. Потискивана мржња и потреба слободе провалила је нагонски, елементарно, и охрабрила их је. Провали у палаче с венецијанским прозорима, разнесе и уништи покућство, оплијени, запали неке палаче, а саме племиће поубија или осакати, баци у море или затвори. Овај догађај заплашио је племство и на другим отоцима, и на копну; а у пучанима пробуди самосвијест и борбеност. Из Дубровника прогнаше госпари једног свећеника само зато што је говорио о хварским догађајима. (О овоме је написао расправу Ог. Грга Новак »Пучки преврат на Хвару 1510—1514«.)
Но буна на Хвару било је само знак да међу далматинским пучанима ври, па сплитски и шибенски конти упозоравају нато своју централу, а ова шаље специјалног изасланика да смири учестале буне и смутње.
У децембру 1510 плане буна шибенских пучана. Племићи се разбјегоше куд који. Послије се представници пука
664.