Nova Evropa

назорима погледом на друге народе« данашњих Италијана према онима из Рата и иза Рата. Далеко од сваке агресивности, ми смо мишљења, да као најближи суседи морамо бити — с обзиром на италијанске победе и нови империј несамо веома резервисани него и на највећем опрезу, и да нам је држати се што чвршће Лиге Народа, те стајати уз наше веће и мање савезнике, којима је свима и у програму и у интересу одржање мира и реда у Европи. Али — и то је, у неколико речи, оно што је постало нашим дубоким уверењем кроз ове последње године, с обзиром на нас и наше суседе, а поименце Италију, те чега мислимо да треба данас да су више свега свесни наша јавност и они који је воде, па поименце и наша штампа и њени уводничари, — нама у овом часу и у скорој будућности неће помоћи ни највећа резервисаност и мирољубивост и верност савезницима, ако изнутра нисмо сложни и снажни.

~

ћ.

Knjige ı listovi, Istorijsko-politička literatura,

U zadnje vreme objavljeno je kod nas dosta istoriskopolitičke gradje, ı nekoliko važnijih studija i knjiga, od kojih ćemo neke zasada samo zabeležiti, a na koje ćemo se prilikom, dok nadjemo stručne prikazivače, vratiti.

Il. Jaše Prodanovića „Ustavne borbe u Srbiji“, U zbirci »Srpski narod u XIX veku«, koju izdaje Geca Kon

u Beogradu, izašla je obimna studija (na 466 stran4 oktava): »Ustavni razvitak / Ustavne borbe u Srbiji, u kojoj su prikupljeni i preštampani svi ustavi i ustavni nacrti bivše Kneževine i Kraljevine Srbije, uz komentar i zaključke pisca, lako je svrha piscu, da da istorijsku studiju [činjenice na koje će se moći osloniti kad bude opširno izlagao svoje mišljenje o ustavnom i političkom razvitku Srbije, u »Istoriji srpskih stranaka«, koju priprema), ipak već ovde prodire kroz retke mišljenje čoveka naprednih načelš ı originalnih koncepcija, koje je uvek zanimljivo. Kako je Jaša Prodanović ı inače jedan od naših najboljih stilista i poznavalaca narodnog jezika, to se ova njegova istorija čita s uživanjem i bez napora, baš kao i njegovi eseji o narodnoj književnosti,

159