O demokratiji u Americi. Sv. 1
226
У федералном уставу Савевних Држава, уставу који је од свију до сада познатих дао највише стварне силе централној влади, то се зло још живо осећа.
Један само пример довољан ће бити читаоцу да се
о томе урери. __ Устав даје конгресу право да сазозе под барјак народну војску разних држава, кад треба да се угуши побуна или да се одбије страна поплава; други један члан гласи да је у томе случају председник Савезних Држава главни заповедник народне војске. з
У време рата који се догоди 1812 год., председник издаде заповест народним војскама са Севера да иду на границе; Канектикут и Масахусец, којих интересе вређаше рат, одрекоше да пошљу своју војску.
Устав, одговорише они, овлашћује савезну владу да се послужи народним војскама у случају побуне пли непријатељске поплаве; а за сад нема ни побуне ни стране поплаве. Они додадоше да писти устав који даје Савезу право да позове народне војске у дејствителну службу, даје државама право да постављају официре; отуда следоваше, по њиховом мњењу, да, п у самом рату, никакав савезни официр нема право да заповеда народним војскама, осем јединога председника, и то лично. А међутим захтеваше се да се служи у војсци којом заповедаше други а не он.
Та будаласта и шкодљива тврђења одобрише не само владе и законодавна скупштина, него још и судови тих двеју држава; и савезна влада би принуђена да тражи на другом месту ' војску која јој недостајаше.
1 Кел сотатенфалез, св. ! стр. 244. Ја сам пзбрао пример из времена кад је садањи устав већ био ступио у живот. А да сам се хтео вратшти на време прве конфедерације, могао бих навести примера који би много јасније доказивали то што тврдим. У то вре-
|
ера