O demokratiji u Americi. Sv. 1
230 (5) Страна 24.
Јужна Америка производи, у својим тропским пределима, невероватно много тога пузећег биља познатог под именом Јјапе. У самој антилској флори има га више од четрдесет разних сорти. |
Једно од најлепших јесте дтепафш е. Та красна биљка, названа Дескуртиз у опису биљног царства у Антилима, прилепљује се за дрва п прави покретне свододе, колонаде ботате и елегантне лепотом црвених и плавих цветова који их украшавају, и који задовољавају чуло мирпса својим пријатним мирисима св. !. стр. 265.
Акација с великим маунама јесте врло велика Папе која се брзо развија, и, прелазећи с дрвета на дрво, покрива по некад више од по миље; св. ПТ, стр. 227.
(В) Страна 26.
О американским језицима.
Језици којима говоре американски Индијанци, од северног пола до предгорја Хорн, сви су, каже се, образовани по истом обрасцу и подвренути истим граматичним правилима: од куда се може извести, с великом вероватношћу, да су сви индијски народи једнога порекла.
Сваки народић американскога копна говори разним наречијем; али језика у правом смислу речи има врло мало, што такође доказује да народи Шовота Света нису врло старога порекла.
На послетку, амерпкански су језици прекомерно правилни; вероватно је дакле да народи који се њима служе нису претрпели велике револудије, п да се нпсу, било силом или вољно, помешали са страним народима; јер грама_тичне неправилности у опште производи спојење више језика
у један.
=