O mirnodopskom radu Društva Crvenog krsta : predavanje Marka T. Leka držano 5. februara 1925. g. na svečanoj Akademiji Crvenog krsta u velikoj dvorani gradske kuće u Novom Sadu

ЕЗ

Захваљујући пријатељском позиву којим ме је изволела одликовати Госпођа Вида П. Јовановић, председница Новосадског Месног Одбора нашег Црвеног Крста, да овамо дођем и одржим данас једно предавање, част ми је да вас, и све пријатеље у Новоме Саду, у име Главног Одбора нашег Црвеног Крста у Београду најљубазније поздравим. —

А сад да покушам позабавити вас једним кратким лпредавањем, и, ако ми пође за руком, да изазовем и мало живље интересовање за радове Друштва Црвеног Крста — нарочито за радове за време мира.

До пре великога светскога рата, од кога се још и данас трпе врло тешке последице, Друштва Црвенога Крста за време мира поглавито су се бавили спремањем за будући рат. Тако је било до пре великога рата, а данас пак, мада је већ прошло шест година од рата имамо још да савлађујемо тешке последице минулога рата. Стално још тражи се од Црвеног Крста помоћ за инвалиде, ратну сирочад, болеснике, за разна хумана удружења, разне просветне установе, за гладне у Русији, Албанији итд.

Послови у Друштву Црвенога Крста стално се нагомилавају и много су већи данас, но за време рата. Потребна су дакле стално и велика материјална средства а и што већа сарадња добродушних људи и пријатеља Црвеног Крста.

Захваљујући добродушним људима и пријатељима Црвенога Крста, наш Црвени Крст има данас поред свога повећег непокретног имања у Београду и Нишу још и неколико лепих установа. Врло леп санаторијум са три виле у Врњачкој Бањи, санаторијум у Бањи Ковиљачи, Дом за ратну сирочад у Ужицама, купатило и дезинфекциони апарат у Пироту, модерну и велику зграду за Школу за Нудиље у Београду, и Школу за чуварице народног здравља у Ваљеву, у Паланци чувени извор одличног кисељака, итд. Али све то ни приближно не одговара данашњим приликама и потребама. Особито велику пажњу обраћају данашња Друштва Црвенога Крста организацији подмладка Црвенога Крста. Сва нада старог Црвеног Крста лежи данас у подмладку, који има да се спреми како би идеје Црвенога Крста. могао остварити боље од нас.

Не смемо заборавити и првобитну идеју Друштва Црвенога Крста, да се за време мира спрема и за случај рата. За време мира дужан је Црвени Крст да се снабде целокупним материјалом који би нам по несрећи у случају рата био потребан. И за то су потребна велика средства.

Данашњи Црвени Крст као што је познато не задовољава се само тиме да се спрема за случај рата, већ му је дужност у свако доба бити спреман и да притекне у помоћ у случају великих несрећа, као што су поплаве, пожари, земљотреси, болештине, итд.

Не треба заборавити ни то, да Друштва Црвенога Крста својим жртвама у сарадњи и материјалним средствима има да