O Narodnoj omladini

28

после 42 сата жестоке борбе, ослободиле из фашистичких руку. У једној сали клостера часних сестара, коју су наши умјетници украсилн за Конгрес, одржавано је заседање. Зграда се налазила неколико корака од моста преко кога су наше јединнце јуришале у центар града. За вријеме одмора делегати Крајишници, којн су учествовалп у јуришима, тумачили су како се освајао град. На куполи клостера, која је још тада била оштећена топовском гранатом, био је поставшен за вријеме борби наш тешки митраљез. На Конгресу се као успјела шала препричавао овај догађај: када је граната нз усгашког топа ударила изнад главе митраљесца Крајишннка и свега га засула циглом и малтером он је псују&и рекао: ~Види усташке хуље, запрашише ми митраљез".

Ко су бнли делегатн? Необични су били и они. Сви су били једнако обученн војнички, па су чак и дјевојке из позадине имале на себи бар неки дио војннчке уннформе. Било јс ту разних униформи; зелених њемачких шињела, кицошких талијанских пелерина, жутих усташких копорана, домобранских одијела од коприве, широких недићевских блуза из Тсокаревићеве фабрике. Нашла се и по нека мађарска капа на Козарчанима. Свакн делегат је имао у руцн пушку са којом се ннје растајао. И ту је било разноврснпх система, почевши од лаке талијанске пушчице до тешке аустрпске илн холандске пушчетине нз прошлог рата, којима су Ннјемцн иаоружавалп четиике.

Сам конгрес по свом изгледу, без Iцедне ријечн, говорио је много. Он је показивао у каквнм сс условнма боре народи Југославије, показивао је какви су били магацини народно-ослободилачке