Od života do civilizacije

24 ОД ЖИВОТА ДО ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ

примера2г Кад су птице покушале летети, перје предњих удова одговорило је тој њиховој потреби, и заштитне творевине претвориле су се у механичке елементе летења, који су такође врло савршено одговорили своме новоме задатку, несумњиво целисходније од крила наших аероплана. Да ли се и то извршило неким случајем» Нисмо ли приморани признати да у постајању биолошких творевина учествује и неки чинилац остваривања. потреба и циљева живога бића, који необично потсећа на психички чинилац остваривања сврховитих људских материјалних творевина»

(Орган вида, наше око, врло је сложен и доста савршен оптички апарат. Да ли је могао постати без учешћа онога чиниоца који поменусмо и који управља механичким изграђивањем и развојем органа и функција у вези с оним чему имају да послуже»

Нема сумње, ни биолошке творевине као ни људске, нису свршене, т.ј. нису потпуно целисходне. Оку као оптичком апарату може се пребацити многи недостатак. Није све у живих бића „разумно“, премда наука махом открива да има смисла и у ономе што нам се у њих чини бесмислено. Али несавршенства биолошких творевина нимало не умањују целисходну природу њихову. Напротив, та несавршенства казују да животни склад није нешто што само од себе потиче, већ је нешто „израђено“ и што носи исти жиг творевина људскога духа, које такође нису никада савршено целисходне. У једноме и у другоме слу-