Odabrane tragedije
202 НАПОМЕНЕ
175, 7. Атенор роди Кадма, а Кадмо роди Полидора, а Полидор роди Лабдака, а Лабдак роди Лаја, а Лај роди Едипа, а Едип роди Полиника и Етеокла, Антигону и Исмену.
182, 1. Ниоба, жена тебанскога краља Амфиона, родила је дванаесторо деце, шест синова и шест кћери. Поносила се да је родила више деце него богиња Латона, која је родила само Апо"лона и Артемиду. Латона се расрди и Ниобу стигне освета њезина: Аполон јој постреља све синове, а Артемида све кћери. Див је претвори у стену на брду Сиџилу у Лидији, Из те стене непрестано цуре капље — вечне сузе Ниобине. Смрт њене деце дирљио је опевао римски песник Овидије у својим Мешаморфозома. Тај мотив обделавало је и античко вајарство, а у модерно време инспирисао се тим мотивом и Огист Роден.
185, 19 Данаја беше кћи аргивскога краља Акрисија и краљице Еуридике. По једном пророчанству, Акрисије имађаше погинути од свога унука. Да се не би то догодило, он затвори Данају у бакарну кулу. Али бог Див дође Данаји у „облику златне кише и оплоди је, и она роди Персеја. Деда метне ћерку и унука у један сандук и баци их у море. Али они се спасу на острву Серифо. Ипак, после, унук нехотице убије деду колутом код једног надметања.
186, 1. Дријантов син беше Ликург, који је владао Едонцима, једним племеном које живљаше око реке Стримона „Струме) у Тракији. Он стане псовати бога Диониза, и гањати баханткиње кад су хтеле да уведу култ Циониза у његовој земљи. Диониз та затвори у пећину, где га глад уништи.
186, 34. Борејева кћи беше Клеопатра. Њенотац бог Бореј (персонификација ветра северњака) роди с Оритијом, кћерком атенскога краља Ерехтеја, синове Зета и Калаиса, и кћер Клеопатру. Клеопатру узме трачки краљ Финеј и роди с њом два сина Џандиона и Плексипа. После узме Финеј Идеју, кћерку Дарданову, која стане гонити децу Клеопатрину, Оптужи их Финеју да су је Пандион и Шлексип хтели обешчастити, и он допусти да-их ослепи и у тамници глађу умори,
186. !1, Менаде, баханткиње, носе у рупи бакље. Откад су Грци стали исказивати поштовање богу Дионизу у местима тде се неговао најјачи култ богу Аполону, Музе прате и бога Диониза, те, осим Аполонове китаре, воле и свиралу.
187, 7. Кад су аргивске вође навалиле на Тебу, тада се, по савету Тиресијину, Креонтов син Мегареј жртвовао за спасење отаџбине, одсрдио бога Ареја, и тако спасао Тебу.
191, 1. Мома Кадмова, то је Семела, Њу обљуби Див, и она роди Диониза,
191, 5. Гозбени долови Деје елеузинске, то је елеузинска равница где се о светковини Дејиној (Деметриној) много на"рода скупљало.
191, 21. Кад је Див заволео Семелу, жена његова, љубоморна Хера, да се освети Семели, наговори ову нека тражи од Дива да јој дође у правом сјају у коме га Хера гледа. Див јој испуни жељу, и кад јој је прилазио с громом и муњом, гром удари у њу и запали кућу. На умору роди Диониза.