Opis granične linije između Kraljevine Jugoslavije i Kraljevine Italije

пи

Пење се по врло маркантном, испресецаном, стеновитом, местимице оштром гребену. У својој целини води, у општем правом правцу, по врло испресецаном гребену, који на половини удаљености чини један завијутак у правом углу.

Обе су стране стеновите, вертикалне.

Споредни стуб бр. вјУП. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пење се постепено по стеновитом гребену, затим по ивици стеновитог отсека до једног врхчића, од којег се одваја ка југо-западу (Италија), дугачки, стеновити и испресецани гребен. У својој целини чини мало маркантану, ка југо-западу (СХС) окренуту узбрдицу.

Западна је страна (Италија) стеновита, вертикална.

Источна је страна (СХС) стеновита и вертикална до темена узбрдице, затим благо нагнута у близини граничне линије, коначно врло стрма и стеновита.

Споредни стуб бр. вјУШ. — Налази се на највишем врхчићу врха Соватно.

Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пада благо, у кратком делу, по широком, клизавом гребену, а сачињава завој ка западу (Италија).

Затим иде врло стрмо по стеновитом гребену, иза којег пада благо по травом обраслом гребену.

Западна је страна (Италија) стеновита, вертикална, са једним малим травом обраслим појасом при следећем стубу.

Источна је страна (СХС) нагнута у правцу линије и сачињена од стеновитих отсека, који у врло стрмом делу падају у виду тераса.

Споредни стуб бр. 81Х. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пада стрмо, по травом обраслом гребену, до места, где гребен мења нагиб и постаје врло узак.

Југо-западна је страна (Италија) уска и травом обрасла, у близини линије, затим стеновита и вертикална.

Северо-источна је страна (СХС) стрма, травом обрасла; при следећем стубу почиње стеновита јаруга.

Споредни стуб бр. 8ЈХ. — Граница од овога стуба до следећег не идеу правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пада у општем правом правцу по клизавом гребену, а чини мали лук. Затим се успиње благо до једног малог врхчића.

Југо-западна је страна (Италија) широка, стрма, стеновита, обрасла травом, затим вертикална.

Северо-источна је страна (СХС) врло стрма, стеновита, затим вертикална.

Споредни стуб бр. 8ЈХ1. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пада благо до једног малог седла, затим се успиње вијугасто, а са истим нагибом, до једног караткеристичног, стеновитог врхчића, који сачињава теме уског, ка северо-истоку окренутог лука. Пада по врло кратком, стеновитом отсеку, затим продужује благо до места, од којег се одваја ка југо-истоку (СХС) мало ребро, које ограничава, ка истоку, травом обраслу јаругу.

Југо-западна је страна (Италија) стрма, клизава, стеновита; у близини линије скоро равна и испресецана.

Северо-источна је страна (СХС) стеновита и вертикална.

Споредни стуб бр. 8/ХП. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пада благо по стеновитом, травом обраслом, а ка западу испупченом гребену, затим пада у кратком делу, у почетку врло стрмо, затим благо, а чини ка северо-истоку испупчен лук, који опкољава ивицу једне јаруге, која пада ка југу (Италија).

Западна је страна (Италија) стрма, травом обрасла, клизава, са стеновитим отсеком у правцу највећег нагиба, који је ограничен ка западу једном клизавом јаругом. | Источна је страна (СХС) врло стрма. Чини травом обраслу, стеновиту јаругу.

Споредни стуб бр. 8/ХШ. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.