Opštinske novine
Позоришна хроника
Лре>*/шцеџе>и> репџ>и&е> — Балет КурШа Јоса — »Краљевић Марко« од Ђуре ДимовиИа — »Ошмено друшшво- од Љубинке БобиИ — »Зрела жена« од Дени Дмиел-а — »Црвене руже<• од Длда де БенедеШи-а — >Госпођа Селби» од Џ. СШ. Ервина — »Ивкова слава« од СШевана Сремца — »ИмоШски кадија« од Николе Т. Ђурића —
Балетскатрупа Курта Јоса гостовала је у Народном позоришту почетком априла. Трупа је немачког порекла, али свој рад развија у Енглеској. Дала је нарочиту врсту балета, која отскаче од балетских претстава коЈе смо навикли да гледамо. То је препорођени балет, синтеза класичног и модерног балета, савршена техника и виртуозност. Нешто специјално, што нарочиго одликује овај балет, то је његов садржај и дубоки смисао. То су приче, баладе, поглавља социЈалног романа, драмске сцене, сатире, савршено преведене на балетску уметност и изражене покретима тела. Сваки појединац, као и сваки његов покрет, увежбан је до савршенства. Сви су чланови у изврсној физичкој кондицији. Да споменемо само неколико најкарактеристичнијих тачака из програма: „Зелени сто" је ванредна сатира против модерне дипломатије, изражена префињеним уметничким сретствима; на духовит и истовремено језив начин приказана Је трагедија човечанства, које воде излапели политичари; ужаси рата приказани су ефикасно једном нарочитом симболиком. ,,Велеград' износи социјалну беду великих цивилизованих градова, како је сликају романи Синклер Луиса. „Бал у старом Бечу" духовито пародира царски Беч. У овим балетима,-једном новом уметношћу, исказане су дубоке истине^ дата ванредна психолошка запажања, осветљени социјални проблеми. Многе тачке су прожете дубоком етичком филозофијом, указују на решења моралних проблема, за којима човечанство вапи од почетка своје историје.
Краљевић Марко ,историјска драма од Ђуре Димовића. — Ново позориште на Врачару отворено је почетком маја овим комадом, који је написан према нашим народним песмама о Карљевићу Марку. Сам сиже није погодан за драму, а поготову када писац жели, као што је овде случај, да прикаже у главним моментима цео живот овог нашег легендарног јунака. Онда, место кондензоване драмске радње, мора да испадне серија слика, у којима може да буде само, мање или више успелих, драмских сцена.
У нашој нароној поезији има драмских елемената. Има их и у песмама о Краљевићу Марку. Осетио их је и г. Димовић; али их у овој драми није успешно обрадио. Нити је развио радњу како треба, нити је дао добру композицију дела и сачувао неопходно јединство радње. Ни карактерисање личности није спроведено доследно и убедљиво. Има извесних сцена које су добро развијене; има лепо разрађених драмских сукоба. Али то није компоновано у јединствену целину. А нарочито тих успелих места нема у толиком броју да би могли спасти дело и одржати га на позорници бар за широке масе. Стихови су по сзојој вредности испод најбољих народних стихова. Неугодно делује на познаваоце дивне народне поезије када чују са позорнице стихове који су скрпљени из народних стихова и пишчевих. Чест Ј 'е случај да се први део мисли исказује народним стихом, а други део пишчевим.
Отмено друштво, писац г-ца Љубинка Бобић. .Довољно је када човек проведе у позоришту једно угодно вече: када се од срца насмеје, када види нешто интересантно, доживи, па макар и делимично, неколико уметничких импресија. Ако га комад, који је гледао, натера да о њему мало више мисли, да га се чешће сећа, да запажања и слике из њега сусреће често у реалном животу. Мало има светских писаца који пишу савршене уметничке комаде. Свакоме се може по нешто приговорити. Ако се са тог гледишта посматра, г-ца Љ. Бобић је успела. Она је дала комад који занима публику. И то са правом, јер има доста комичних елемената: добро погођених типова, духовитих запажања, вешто конструисаних сцена, добро експлоатисаних сукоба, развијене радње, уметнички успелих карикирања. А што је најважније, ту је тачно погођено наше друштво, послератно, скоројевићско. Госпођица Бобић је, види се, живела у таквом друшгву, била саставни део његов. Али она је имала у себи критичког духа; била је : — не само интелектуално, него и вољом — јака, могла је да се отргне