Osnovi fiziologije
терија, храна, игра разне улоге у организму: надокнађује његове губитке услед трошења; у доба растења нарочито, служи на грађење ткива; у извесним погодбама задржава се у организму у облику резервне хране. Али служи му нарочито као носилац енергије: органски саставни делови хране, сагоревајући у организму ослобођавају хемијску енергију, без које нема живота; и, на рачун те енергије, животни механизам подмирује своје енергетске потребе; производећи топлоту, електрицитет, механички рад и др.
| У исто време, организам уступа средини читав низ разних тела: то су производи трошења ткива, производи оних реакција које су дале своју хемијску енергију; најзад, нека тела, вода и неорганске соли, могу непромењена проћи кроз организам, одигравши ипак важне улоге. Поред тих материалних издатака налазе се и издаци енергије: одавање топлоте, произвођење светлости, електрицитета и механичког рада изван организма.
Без овога протицања материје и енергије, живот се не да замислити. Оно бива у свакоме тренутку живота животиње и биљке. Природа размена материје и енергије различна је у разних бића, нарочито у животиња, с једне стране, и зелених биљака, с друге стране. Али ћемо видети даље, да под том различношћу почива заједничка основа.
Из овога краткога нацрта видимо, да општој физиологији припадају и ова два задатка који сачињавају физиологију исхране: 1. изучавање материалнога промета, 2. изучавање енергетскога промета живих бића.
Задатак је физиологије исхране, да прати стопу по стопу материју и енергију у животноме механизму, у свим њиховим променама, у свим њиховим улогама, и да пронађе законе раз_ мена материје и енергије живих бића.
Задатак је тако замашан, да се физиологија исхране разгранала у разне научне гране које имају свака ограниченије поље истраживања. Тако се данас Биохемија бави поглавито хемијском страном исхране, док се Биоенергетика бави њеном енергетском страном, али, у ствари, немогуће је потпуно издвојити те две научне дисциплине једно од другог.
Иако је исхрана у основи својој појава исте природе у свих живих бића, ипак се њихове размене“ материје и енергије врше на два главна начина.
Физиологија исхране. Живот једних бића, а то животиња и биљака без Мехрана
животиња
хлорофила, немогућан је без примања у храни извесних ор- "исхрана
ганских тела. А пошто су ова у природи увек производ живота, 1%
биљака,