Osnovi fiziologije

ЈЕТРА

Јетра испуњава више функција. Поменули смо улогу тога органа у промету угљених хидрата (гликогенска функција јетре,

стр. 108). Видели смо такође да јетра узима важнога удела у грађењу мокраћевине (стр. 119). Овде ћемо поменути неколике јетрине улоге а у првоме реду једну њену важну жлездану функцију: жучну функцију.

Жучна Функција

Жуч је производ јетринога лучења. Јетра се понаша као права жлезда, јер карактеристични састојци жучи постају у самој јетри делањем јетриних ћелија које црпу из крви материјал који им је зато потребан.

Жуч се излива у танко црево. Јетра без прекида лучи жуч, али се она на прекиде излива у црево, јер се прикупља у жучном мехуру из којега је потискивана када химус доспе у дванаестопалачно црево. Јетра лучи врло знатне количине жучи: око пола литра дневно у човека. Неки су жучни састојци (нарочито жучне соли) апсорбовани у цреву и преко крви се враћају јетри.

Жуч је слузава течност, Горкога укуса, у човека је жуте боје при излазу из јетре а постаје зелене боје у жучном мехуру. Карактеристични су састојци жучи: жучне соли и жучни пигменти. Мимо њих жуч садржи једну слузаву беланчевину, па холестерина, и разне неорганске соли.

Жучне су соли натриумгликохолат и натриумтаурохолат, т.ј. једињења гликохолске киселине и тау-

рохолске киселине са натриумом. Те соли дају жучи горак _

укус. Жучне соли дају карактеристичну реакцију звану Ре еп КотТег-ова реакција. Она се састоји у овоме; ако се раствору

жучних соли дода јача сумпорна киселина и мало сахаровзе, добива се затворено-црвена боја.

Жучнесоли .