Osnovi fiziologije

Жучви пигмевти. 286 ЖЛЕЗДАНА ЛУЧЕЊА

Гликохолска киселина распада се хидролизом у гликокол и холалску киселину:

(Са На МО; + ЊО = СН-МО, – (С, На (5:

• Гликокол нам је познат; то је аминосирћетна киселина (стр. 50). Друга киселина жучних соли, таурохолска киселина, даје хидролизом таурини холалску киселину:

С На МЗО; -- -ЊО = НЊ М5О, -– Су Но О.

Таурин је такође аминокиселина, али се не налази међу производима хидролизе беланчевина. Садржи сумпора.

Жучне соли су доста отровне а тако исто и жучни пигменти. Жуч има око десет пута јачу токсичну моћ од мокраће.

Жучни су пигменти: билирубини биливердин. Ти су

пигменти сједињени са алкалијама у виду соли. Билирубин се оксидовањем претвара у биливердин. Жучни пигменти дају Оте-

"Тап-ову реакцију: у додиру азотне киселине жучни се пигменти

оксидишу и дају низ производа разно обојених; ако се преко концентрисане азотне киселине пажљиво сипа разблажена жуч тако да се ова и киселина не помешају, тада се у жучи појављују слојеви разно обојени: у додиру саме киселине постаје један слој жуто-црвенкаст, па изнад њега се нижу црвени, љубичасти, плави и зелени слојеви.

Док порекло жучних соли није утврђено, за жучне пигменте се зна да постају од крвнога пигмента, хемоглобина. Пре свега, жучни пигменти и хемоглобин у хемијскоме су сродству. једни и други садрже исто хемијско једро, хемопирол (стр. 66). Затим, жучни се пигменти налазе само у животиња које имају хемоглобина у својој крви. Најзад, сви чиниоци који разоравају црвена крвна зрнца повећавају у исто време количину лучених жучних пигмената.

У жучи има увек и холестерина (С; На, О). То тело има алкохолне функције. Није карактеристичан састојак жучи већ се налази нарочито у живчаним органима.

У жучи се налазе и мале количине лецитина, масти и сапуна. У жучи има увек гвожђа.

Жучи припадају извесне улоге у варењу: доприноси варењу и апсорбовању масти (стр. 111). Али жучним се лучењем у исто време организам ослобођава производа који су шкодљиви ако се накупе у њему.

=

а виа о.