Osnovi fiziologije

ПРОДУЖЕНА МОЖДИНА

Кичмена мождина наставља се једним задебљаним делом који је спаја за енцефел и који није друго до њен продужетак: отуда томе делу име продужена мождина (тедаш!а обопгата), или још мождинска главица (фшђизг тедипае), али краће булбус.

Спољашњи изглед и унутрашња грађа булбуса имају оне исте главне црте које смо нашли у кичмене мождине. Пре свега булбус има на својој предњој страни уздужну бразду, која је продужетак предње бразде кичмене мождине. На доњем делу булбуса та је бразда прекинута кончићима који се укрштају прелазећи из једне његове половине у другу: то су влакна пирамидалних снопова, која се, као што нам је већ познато, укрштају на томе месту. С обе стране те бразде находе се два дугуљаста испупчења: то су пирамиде, кроз које пролазе пирамидални снопови.

На задњој страни булбуса налази се са сваке стране уздужне бразде по једна врпца, састављена из продужетака Вигдаасћ-ова и СоП-ова снопа који долазе из мождине, У горњој половини булбуса те се врпце разилазе, у виду једнога У. Те врпце стапају се са сваке стране у по један сноп који иде у мали мозак: то су доњи краци малога мозга или конопчаста тела (согрога гегпјогтта). Видећемо даље, да је то настављање задњих мождинских снопова конопчастим телима само привидно, јер влакна речених снопова не прелазе у конопчаста тела.

На бочним странама булбуса видимо две уздужне оразде, у продужетку бочних мождинских бразда, из којих излазе, као што видесмо, корени кичмених живаца. Из бочних бразда булбуса излазе такође неколики живци. На горњем делу бочне врпце булбусове налази се једно овално испупчење : то је маслина (одуа).

Задње врпце, раскречивши се, као што видесмо, у горњој половини булбуса, повлаче са собом и сиву масу која је из мож-

Спољашњи изглед продужене мождине.