Osnovi fiziologije

ПРОДУЖЕНА МОЖДАНА , 819

продужеци самога мозга — припадају тим једрима сиве материје која су постала комадањем сивога стуба кичмене мождине.

Једра која су постала из основе задњих и предњих корена, налазе се на самој површини пода четврте коморе, с обе стране једне уздужне бразде која дели под четврте коморе на две симетричне половине.

Морамо овде напоменути да четврта комора не припада цела булбусу. Њена горња половина припада делу енцефала који се налази одмах изнад булбуса; то је Магоџ-гв мост (сл. 63). Према томе, једра сиве масе која дају лобањске живце (изузев прва два пара) не припадају сва булбусу, већ нека од њих припадају и МагоЦ-еву мосту, а једно припада чак делу енцефала изнад реченога моста.

Као што се види, анатомија дели сива једра међу разне делове живчанога система. Са физиолошкога гледишта пак, она сачињавају једну целину као што је и мождина једна физиолошка целина.

Видели смо раније, дасе моторна влакна мождинских снопова завршавају у предњим роговима у додиру моторних ћелија, чија влакна дају моторне кичмене живце. Исто правило важи и пета за лобањске моторне елементе. Моторна влакна која силазе из путови ломозга завршавају се у моторним једрима (која су постала из пред=. живаца. њих рогова) у додиру ћелија које дају моторне лобањске живце.

Влакна сенситивних живаца кичмене мождине завршавају се у булбусу у додиру Ћелија (Вигдасћ-ово и ОоЛ-ово једро), чија влакна (Ке -ова трака) иду у кору великога мозга. Исто тако влакна сенситивних лобањских живаца окончавају се у булбусу и енцефалу у додиру ћелија које граде сенситивна једра чији се цилиндер-аксиси придружују Ке -овој траци, укрштају се као и остала влакна те траке и завршавају се у мозгу.

Сличност је дакле потпуна између кичмених и лобањских сенситивних и моторних путова. Поменимо још, да као год што сенситивни кичмени живци имају своје ћелије изван средишњега система (у ганглијама задњих корена), тако исто и сенситивни лобањски живци имају ван средишњега живчаног система, ближе или даље од периферије, ганглије које садрже неуронска тела њихових влакана.

Сада можемо пратити сенситивне имоторне путове кроз цео средишњи живчани систем. Почнимо са сенситивним путовима.

Влакна кичмених живаца, чије су ћелије у спиналним ганглијама, продиру у мождину и граде њене задње врпце. Дошавши у булбус завршавају се у Вигдасћ-овуи Д о П-ову једру. Од тих једара полазе цилиндер-аксиси њихових ћелија, који граде