Osnovi fiziologije
о
16 | РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ
Физио- Из тога је лако схватити да промене осмотске моћи крвне
раствор. течности, проузроковане убризгавањем хипертоничних или хипотоничних раствора, могу проузроковати озбиљне поремећаје у организму. На осмотској моћи почива употреба у физиологији сланога физиолошкога раствора. Овај није друго до раствор натриум-хлорида 0,90/,, који је отприлике изотоничан са крвљу човечјом, а употребљује се кад год треба унети воду у организам или сачувати у течности животињска ткива или органе за физиолошке огледе“).
ЈН · Како се може тумачити осмотска моће Уап'# Но-ова хи-
теза. _ потезао осмози даје-нам повољан одговор. По тој хипотези, тело у раствореноме стању упоређује се са телом у гасовитоме стању. Као год што сваки гас развија извесан притисак на зидове суда у коме се налази и тежи да заузме све већу запремину, тако и растворено тело, кад се налази у осмометру у горњим погодбама, развија притисак и заузима већу запремину, привлачећи воду из спољашњег суда у осмометар. Оно што нарочито поткрепљује ову хипотезу јесте чињеница, да је осмотски притисак једнога тела управо једнак напону тога истога тела у гасовитом стању, кад иста количина тела заузима исту Ра Пр ЕНИ у облику раствора и у облику гаса.
ПК Електролитична дисоциација. — Рекли смо да је за разне органске кристалоиде осмотска моћ иста кад се та тела налазе у истој молекуларној концентрацији. Нека се тела пак, међу њима су и минералне соли, не владају по томе закону. Та иста тела чине изузетак и у другим сличним законима, који се односе на тачку смрзавања (криоскопија) и тачку кључања (ебулископија) њихових раствора. Уз то, раствори тих тела имају особину да спроводе електричну струју, одакле им име електролити. А Е
ВИРА Необично плодна хипотеза Аггћепјиз-ова о електро-
теза. Јони. јитичној дисоциацији електролита објашњава одједном све особине којим се та тела одликују. По тој хипотези, молекули електролита налазе се у раствору у слободном стању, а поред тога и сами дисоцирани, растављени, у мање делове, јоне, који су натоварени електрицитетом. У колико је раствор раз= блаженији, у толико је већи део молекула растворенога тела растављених у своје јоне; тако, да у врло разблаженим растворима електролита и немамо више читавих молекула, већ само
ж) У физиолошким огледима употребљује се са више успеха Ктсег-ов раствор, који садржи на литар: Натриумхлорид 7 гр. калциумхлорид 0,2, калиумхлорид 0,).