Osnovi fiziologije

ПА ин

и

Булбусови рефлексни центри.

227 ЖИВЧАНИГ СИСТЕМ

вају се у додиру моторних Келија предњих корена, исто онако као и пирамидална влакна.

Као што видимо, мали мозак прима надражаје са периферије сенситивним елементима који се у њему завршавају. Од њега пак могу поћи надражаји његовим центрипеталним путовима. Поред тога, мали је мозак у вези са другим живчаним средиштима. -

У булбусу и мосту налазе се центри многих важних рефлекса, од којих ћемо поменути ове: центар дисања, који управља механизмом плућнога проветравања; центар срчанога убрзавања и успоравања; вазомоторни цента р, који регулише ширину крвних судова; центар трептања, чији се рефлекс производи додиром очне кугле; центар кијања, центар кашљања, центар гутања итд.

ЛОБАЊСКИ: ЖИВЦИ

Енцефал, т. |. онај део средишњега живчанога система који се налази у лобањској кутији, пушта дванаест пари живаца. То су лобањски живци. Ти живци излазе из лобање на разне отворе и иду у разне мишиће и органе. Они су сенситивни или моторни, а могу бити и мешовити, т. |. састављени из сенситивних и моторних влакна.

Почевши од горњега дела енцефала, лобањски живци се нижу овим редом: |. олфактивци или живац за обоњање (пегушу оџастопиз). П. оптички живац или живац за вид (п. орпсиз). Ш. окуломоторни живац (1. осшотоГоти). ТУ. патетични живац (1. ратћенсиз). У. трокраки живац (л. тпреттих). У! спољашњи моторни очни живац (1. абаисеп5). УП. фациални живац (п. јастап5). УШ. живац за слух (п. асизнсио). 1Х. живац за језики ждрело (1. тоззорћагупосих). У. вагус(п. уајрги5). Х]. спинални живац (п. ассеззотив). Х!. подјезични живац (1. ћурог1оз5и5).

Видели смо да су сенситивни кичмени живци састављеци из влакана чије се ћелије налазе изван мождине, док се ћелије влакана моторних живаца налазе у самој мождини. Исто правило важи и за лобањске живце. Сенситивни лобањски живци имају своје ћелије изван енцефала, у ганглијама које су више или мање удаљене од њега. Ћелије живца за слух, на пример, налазе се у самоме унутрашњему уху; влакна оптичкога живца имају своје ћелије у мрежњачи. Моторни лобањски живци пак имају своје ћелије у енцефалу у разним једрима његове сиве материје која није друго, као што видесмо, до продужетак сиве масе кич-