Osnovi fiziologije

чуло СЛУХА 819

треперила, да на њеним обема површинама влада исти притисак. Јасна је дакле важност чињенице да је бубна шупљина у вези са спољашњом средином. Улаз у Евстахијеву трубу отвара се само при гутању. У томе се тренутку притисак у бубној дупљи изједначује са атмосферским. Ако запушимо нос и покушамо издисати на нос, тада се појачани притисак преноси и на ваздух који је у бубној дупљи, тако да сада не влада исти притисак с обе стране бубне опне. Стога слух постаје мање оштар све до онога тренутка када се једним гутањем отвори Евстахијева труба те се поново изједначи притисак с обе стране бубне опне.

Бубна дупља у вези је преко бубне опне са спољашњим ухом. Сдруге стране у вези је са унутрашњим ухом на два отвора у коштаној прегради која дели средње ухо од унутрашњега а која су затворена опнама; та су два отвора: овални и округли прозор (сл. 75). Бубну опну

и овални прозор спајају = ~ Слика 75.

три коштице нанизане 64 Унутрашње ухо.

једна за другом. Те се С! бубна дупља. — то овални прозор. — 1

три коштице зову: че- округли прозор. — и штешив, 5 засешив. — с5 полукружни канали. — сс пужев канал. — гу

кић, наковањ и стремен. Чекић је срастао за бубну опну, док је стремен срастао за опну овалнога прозора. Те три коштице, бубна дупља и Евстахијева труба сачињавају средње ухо– Слушне коштице преносе сва кретања бубне опне на овални прозор.

Оне су дакле спона између спољашњега и унутрашњега уха.

Унутрашње ухо састоји се из неколиких шупљина сложенога облика које се налазе у слепоочној кости и које се зову коштани лавиринат. У њему се налази мембрански лавиринат, који је од првога одељен слојем течности: перилимфа. У унутрашности мембранскога лавиринта налази се ендолимфа. Лавиринат се састоји из шупљине која се зове трем. Једним својим крајем трем се наставља шупљином завијеном у у виду пужеве шкољке и која се стога зове пуж. Другим крајем трем је у вези са три полукружна канала (сл. 76).

тремов ходник. — ге бубни ходник.

Унутрашње ухо.