Osnovi fiziologije

| КЕ во

« – з МЕС о За Ман аааљовк Д Де у АЋ МЕ УМТаа заа. о пате мн т % % %

4 ;

па

= чуло. слуха ; (убечиљке пала 351

Амплитуда покрета бубне опне врло је мала, јер не превазилази једну десетину милиметра. Слушне коштице пак тако су распоређене да умањују амплитуду покрета бубне опне преносећи их на мембрану овалнога прозора; тако да је амплитуда покрета те мембране око три пута мања од амплитуде покрета

бубне опне, али је снага тих покрета у толико већа. А ако се.

држи рачуна о томе да је површина бубне опне око 4, 5 пута већа од површине овалнога прозора, тада излази да кретања те последње опне располажу снагом која је око 14 пута већа од снаге покрета бубне опне.

Кретања опне овалнога прозора преносе се на перилимфу, која се налази с оне стране те опне, Од перилимфе преносе се на ендолимфу, која својим треперењем надражује ћелије које су у вези са огранцима акустичнога живца (ћелије акустичних мрља и СогН-евих органа).

Почем се течност којом је испуњено унутрашње ухо, као свака течност, не може сабијати, то свакоме кретању опне овалнога прозора одговара кретање опне округлога прозора у супротноме правцу, тако да потискивање овалне опне изазива испуп-= чавање опне округлога прозора.

Бубна опна није у истоме степену затегнута у свима својим деловима: мање на периферији, више у центру. Тако да бубна опна мож ти таласи делују одвојено или у исти мах на бубну опну, као што је случај за акорде. Осим тога, затегнутост бубне опне може се мењати под утицајем контракције једнога малога мишића који је једним својим крајем у вези са чекићем а другим крајем са унутрашњим зидом бубне дупље, тако да се затегвутост бубне опне подешава према висини звука.

Пуж је најсложенији део унутрашњега уха. У коштаноме пужу, који је у продужењу коштанога трема, налази се мембрански пуж, који је у вези са округлом кесицом мембранскога трема. Завијени канал који гради коштани пуж подељен је једном преградом у два канала или ходника (сл. 74) који су у врху пужа у вези један с другим. Та преграда почиње на самоме поду коштанога трема, тако даје један од тих ходника у вези са округлим прозором: то је бубни ходник, док је други ходник у вези са осталим делом трема: то је тремов ходник. Према томе, треперење перилимфе—које-се-производи у додиру овал-

нога прозора допире до врха пужа тремовим ходником па прелази у бубни ходник и силазећи њиме долази до округлога прозора.

а Уфу О А,

| ЈЕ Зав == Ал]

Кретања бубне опне и опне овалнога прозора.

Затегнутост бубне опне,

е треперити за звучне таласе разне учестаности, кад ·

Коштави и

мембрански пуж,