Osnovi fiziologije

ХРАНА #5 5

Најзад напоменимо и ово, да шећер нема у води чим се раствори одмах сталну моћ обртања, већ да ова тек после неког времена дође до сталне вредности. Та је појава позната под именом мултиротације Она се тренутно укида грејањем течности до кључања или алкалинизовањем раствора.

Чему треба приписати оптичку активност растворених тела2 Постоје две оптички активне винске киселине ове формуле: —— >

-—_——--

соон – снон — снон — соон,

које имају исте хемијске и физичке особине а које се разликују само тиме што једна скреће поларизовању светлост на десно за онолико за колико је друга скреће на лево. Да би објаснио ту појаву, РазТешг је истакао хипотезу по којој је молекуларни склоп винске киселине у простору асиметричан, а грађа молекула десне киселине у односу је према грађи молекула леве, као један предмет према својој слици у огледалу, или као што је десна рука према левој: два су таква предмета истоветна, али се не могу поклопити нити заменити, десна се рука увек може разликовати од леве, а десна рукавица не може заменити леву. Та је хипотеза и тиме оправдана што соли винске киселине дају две врсте кристала, који су ориентисани на два начина (хемиедрије), тако да се из мешавине кристала могу одвојити они који ће у раствореном стању бити декстротири од оних који ће бити левогири.

Оптичка активност добила је задовољавајуће објашњење хипо тезом ге Ве!-аиап'Е Ноа, по којој је пређашње схватање проширено увођењем појма о асиметричноме угљенику. По тој хипотези, атом угљеника се налази.у средишту једнога тетраедра, чија четири рогља представљају четири угљеникове валенције. Ако њих застићују четири различна атома или радикала, тада се такав тетраедар неће моћи поклопити са својом сликом у огледалу, као што показује сл. 5.

Та су два тетраедра пример грађе два оптичка изом ер а, као што су, на пр. десна и лева млечна киселина, које имају, као десна и лева винска киселина, све физичке и хемијске особине заједничке, с изузетком обртне моћи, која је супротнога правца. Млечна киселина СН, -– СНОН — СООН постоји дакле у два следећа облика (сл. 5.).

Таква два изомера, који су симетрични један према другоме, јесу оптичке антиподе.

Мултиротарија. Асиметрични у гљеник.

Оптички изомери.