Osnovna mekanika. Deo 1, Kinematika : za učenike Vojene akademije i viši škola u Srbiji : sa 260 slika u tekstu

п

Ово ћемо овако учинити. Почем тачка пролази пут % за јединицу времена, то ће она за време # учинити пут 26, и ако предпоставимо да се тачка М креће у правцу ОХ, која овде узимамо као позитиван онда ће бити.

2 — а == а = . . (1)

и ово је једначина једномерног кретања тачке, која вреди за ма какво време 2.

11. У овој једначини количине #, а, 0 и #; могу бити позитивне и негативне. Тако н. пр. ако би узели да се тачка М креће у правцу, који би био противположен пређашњем правцу ОХ а тако исто п тачка Мо налази се са противположене стране почетне тачке О онда ћестиабити негативно, дакле знак количине 2 и а, зависи од положаја тачке Моп М према сталној тачки (О. Тако исто ако би хтели да определимо разне положаје кретне тачке М, пре почетка времена, #, онда у предходећој једначини треба узети # негативно. Напослетку ако узмемо да је 2 негативно, онда ће то значити да се тачка М креће у правцу, који је противположен узетом позитивном правцу ОХ.

Тако дакле једначина под (1) представља нам сва могућа једномерна кретања тачке, за ма какво време и ма у ком правцу, ако се само количине 2, 4,0 и 5, узму са надлежним

случају одговарајућим знацима. — Овде имамо јошт напо-

менути да се у, зове абсолутна брзина кретне тачке (уеззе ађзојле).

Положај тачке Мо којим је опредељена дужина а, од сталне тачке О и који одговара времену # = о зваћемо почетни положај, кретне тачке, но нетреба узети, да се тачка одатле почела кретати, но да она заузима тај положај у почетном тренутку) времена, 1.

12. Употребимо једначину под (1) на решење овог задатка.

' Тренутак нема трајања, као што теометричка тачка нема дебљине:

ни дужине.