Osnovna mekanika. Deo 1, Kinematika : za učenike Vojene akademije i viši škola u Srbiji : sa 260 slika u tekstu
252
обрта, точак 4' стоп некретан, а затим се оба једновремено обрну за -- целог обрта. — Да се овај услов испуни, точак А наоружан је само једним зубом (, око кога се и са једне и са друге стране налазе мала удублења. На другом пак тучку налазе се 10 удублења раздвојена са 10 кружни конкавни лукова, којих је полупречник раван полупречнику точка А. — Лако је сватити да докле год зуб О, непочне заватати за једно од удублења точка 4', дотле се овај точак неможе кретати ни на десно ни на лево, јер због конвексности точка А, ошиља т ит точка А' немогу прећи праву АА'. Но кад при обрту точка А у правцу стрелице н. пр. зуб (, почне улазити у једно удубљење точка А', онда се оба точка почињу једновремено обртати у означеном правцу, и то због удоблења налазећа сеп са једне п са друге стране зуба (О, која дозвољавају да ошиља т ит могу преко праве АА' прећи.
Обртање точка А' престаје у тренутку кад зуб О остави једно од његови удубљења.
Овакав систем зубчаника употребљује се код известни тако звани рачунички апарата (сотпргешз.) —
Артикуларни систем са менљивим отношењем брзина. 1. Осе равноодетојне.
244. Ручке сајужене са машком [пољугомј. Две осовине обрћу се око своп стални геометрички оса О п Е Ол. 187. које су равноодстојне. На крајевиша ових 0с0вина утврђене су две ручке АО и ЕВ сајужене у крајевима у виду шарнире са машком АБ. Обе су осовине тако једна према другој положење, да серучке могу пуно обртати, без да је машка у свом кретању препречена једном од осовина. —
Нека су К и " полупречници кругова, кон су описани тачкама Аи В — Поставимо краткости ради дужину машке АВ = а, ексцентричност ОБ = е. — Испштајмо сада под коим условом може кретање да буде непрекидно (континуално)
Могу бити два члучаја: