Pastir

БроЈИ.

У Београду 20. Априла 1871

Година Ш

Излази три пут у месецу на 1 табаку. Претплата се шаље напред уредништву Неплаћена писма од нередовних дописника непримаГу се.

Засвесрпске крагеве стаГе на годину 60 гр. или 6 Фор. на по године 30 гр. или 3 Фор. на три мес. 15 гр. или 1. Фор. и 50 новчића.

Л11СТ ЗА НАУКУ КШ,!1ЖКВИ0СТ ДУХ0ВН0Г САДРЖА1А. ИЗДА 1 Е И У1'КђУ1Е РЕКТОР БОГОСЛОВИЈЕ ПРОТА НнИОЛЛ НоИОВНћ.

I АДРЖАЈ: — Попед на Исторнју. — Катихнзацнја. — О »онду Свештеннчком. — Гдас матернн. Јавна благодарноот. — Оглас.

Поглед еа нсторшу србске цркве од почетка XV века до шеовтх врешена. У оном времену, кад се угасн и последња искра снаге владалачке у пошљедњоГ владатељки Хелени, жени Дазара Бранковића кад су неки Срби и то побогатиш, тражили прибгежишта у сусГедно! хришћанскоГ — УгарскоГ — држави, — неки, и то мањина и махом еиротиња, немогући сносити господарство и угњетање вероватеља мухамедових, и да би сачували свогу веру, обичаге и сво! народњи Гезик; драговољно су под руководством вогводе свога Михаила Абого1евића, приклањали главу свогу под Гарам мухамедоваца. То ге било у 1454- то1 години, кад*т;е Србига, — тек мали заоставши део на егеверу, некадашње огромне Душанове империГе, — по прелазку Хеленином у Угарсву, од султана Махмета, заузета била и раздељена на пашалуке и спахилуке, као и пређе отети делови земље турцима, од србске царевине *), те тако сва Србта, некадашња огро-

') До 1455 године, освагали су турци одфрба град по град, а те године Султан Махмед освош Нови Пазар и сву Расту. Србта 1е онда на врл > мали дсо господарство свохе стеснила.