Pesma o kralju Nalu : ulomak iz staroindiskoga "Mahabharata"

БЕЛЕШКЕ 141

у 1Х. пев., ст. 12 и 139 (у оригиналу је управо: „јади манјасе“, т.ј. ако мислиш).

у 18. У старој се Индији држало за грехоту, кад би се која жена други пут удала; зато су се тога клониле жене, које су хтеле сачувати свој добар глас.

28. т.ј. поради деце неће хтети други пут се удавати.

84. Стари су Индијанци увежбавали коње, да клекну на предња колена, кад би господар улазио у кола. 5

128. Варшнеј мисли: Нал је изгубио краљевство, па са хоће у туђој земљи да живи сасвим непознат; а је ли могуће, да се човек тако промени у читавом обличју, на то се даље Варшнеј не обазире. =

136, Иза дуљега колебања овамо и онамо закључује напокон Варшнеј, да је Вахук — Нал.

138. т.ј. некад је Варшнеј био возач Налов, а сад је Ртупарков.

ХХ.

17, Нал, управо Вахук.

20. Кола су дакле за часгк прошла неколико миља; тако брзи не могу бити никакви коњи на свету. То је дакако хипербола, како је на пр. хипербола и то, што се у пев. ||, ПА. и У, 173. каже, да Нал својом лепотом сја као сунце. У нашој народној поезији хиперболе се врло често употребљавају, како се види у књизи: Маза пагодпа ера, стр. 93—97.

24. Вибхитак је индијско дрво, којему је у ботаници име Тегпипана ВеЏепса. То се дрво наводи и у 20. стиху ХИ. певања (гај је стих у овом преводу прескочен као и стихови 9—19). Плод је вибхитака коцкаст, па се и употребљава за коцкање.

29—32, Између онога, што се каже у стиховима 29-32. и између онога, што је у стиховима 33—420. по нашем би осећању требало да стоји: истина је, да нитко све не зна, али ја ипак знам нешто, што други ке знају, јт.]. колико је лишћа и плода и т. д.

38. „котија“ је староиндијска реч, која значи: 10 милиона, ракле пет котија је 50 милиона. Опет хипербола! — али ваља знати. да Индијанци у својим причама употребљавају милион, миљарде и билијоне онако обилно као европски народи стотине и хиљаде. Како је у старих Индијанаца смисао за големе бројеве био развијен, то се особито види отуд, што они мимо све друге народе на свету у своме језику имају особита имена (од којих је свако једна једина реч) за све бројеве, који се почињу с цифром !, а даље су саме нуле почевши. од 10, па све до билиона, т.ј. до броја, који иза 1 има 12 нула.

44. Откле Ртупарну ово знање бројева, то песма не каже, а у причи за то нитко и не пита, јер је у причи све