Peštansko-Budimska skoroteča
74
С л а и е н с к а С т а р и и а. у нралћвскои кнвижници у Паризу не давно « на1,енг едант, ческ1и рукописгодг јшоги 6,гословск И разпрака о Икану Хусу. Подуго е истми за хрватскји држатп,. Чинисе да е писант, у почетку петнаестогт, вбка. ( 6.В1.) Д 0 П и С Ђ. У Срему 21. Јулија 1842. Јошт сам пре неколико дана бпјо разабрао , да ће Г. Др. П. Јоваиовић привр. сремск. круга србски школа управитељ к нама доћи , и већ сам бијо као запета пушка. Мислијо сам, то је онаи илпроман, кои ће сад том приликом гледати и настојати, да нам илирствп препоручи и ослади. А! ту те ја и оћу помислијо сам. Брже боље проучнм све фразе, против реченог Господпна у Срб. Народ. Листу печатане, да га ш нлша, ако што о илирству наномене , поразим и унпштим. Приспе и тај дан. Он до1 г е , поздрави обштину, испнте почне и сврши } и о илпрству на речи неспомене. Препспун.ен еа предсудама о реченом Господину, помислим да је он свој план за последак извршити наумијо • али кад ои при полазку обштини, учитељима , народност } ползу училишта препоручивати помоћ од своје стране обећаватн, и обштинЈ' на полагање труда о школи и цркви ободравати стане онда се мени тек разведри, и ја његовим љубавним , вештим начином при егзамену заузет, тек онда про•Зрем и дознам, да су сва у Нар. Листу о антинародној тежн.и речсниг Гссподина изложења, сама гатања била; Која своју владу само донде имају , док човек овог правог родо — и просветољбца неупозна. Мргуд. КИБИЖЕВНЕ ВћСТИ. Из^ Пеште. у овдашнћои Баимеловои типографји штамиана кншга „СмЈсице Нове. Н ов о е |1 а з н м х т в е ш, 1 н сочиненхе Мнлована Вндакович! 1 ' изишла е на свЈзтг, и можесе до< З б ) Т и како кодтј самопГ. типографа, тако и у експедицЈи пештеиско - будимскогт. Скоротече за 30 кр. у сребру. Кн1 ига иста садржи сл1;деће предмете: 1 ■ С т 1 х о в н н а похваду Мапарскому © еатру. 2, П ј » п в 1? е т в 1 е. 3. Прплогг у писку на Пр1нт еЛ л. 4. П р ив 1; с т в 1 е у ченику. 5. О Ц е Р " " 11 г о р и. 6. у кратко о н а р о д у С е р бскомт., у Иенгрји суцет. 7. Пова имена Древнмхг мЉетт. и градовг. 8. ПЉ снб о Сербји. 9. Препов], дка, Изт, Новогсада. Овде се печата „Србска Г раматјка, п о н а ч и н у , конмг нанслав" ' и с а д а ш н 1, и н а ш и списател^и п и ш у , н а р о ч и г о н а н о л з у п р е м и л е м л а д е ж н
ербске устрое на 1ованомт. Поповвкекг, савршенмм! Богословомт, и П. Учител Ј ј м ' КнБига ће 6 б 1 Ти 11 — 12 штампанћ! табака дебела.— Цћна 10И е 30. кр. ср, Имена (п. н. ) г. г. предброиника валд одправити на Г. Петра И. Стонновића кнбигопродави;а у Новомсаду. Изг Загреба. У кр. [повл. илирскои народнои тискарни Дра ЛмдевитаГан штампа се ,, 2ет1јорЈз ШгзкЈћ Рокгајјпаћ , одт, Драгутина Селана.." Овде се опису« 1. Корушка и Штаерска , 2. Гории,а и Краинска, 3. Истрјн и Далмацјк, 4. Хрватска, Славотн, Банатт. и Бачка, 5. Босна и Бугарска, 6. Срб1л и Црнагора, 7. Албатл, 8. Трац'|н и МаКедоин. Осимт, землво - и мћстописнм предмета, свакоп, посебногт. предћла и истор^н на кратко е описана. На концу кнвиге, кол 1>е до 30 табака дебела 6ћ1Ти, пригчлгочићесе крашбразЂ (гаарра §ео^гарћ!са, Еапс!каг1:е). Цкна е 2. фр. у сребру. У Пешти предплату прима учредничество овбг листока. Г. А. Дракслерт,, учредникт. у Загребу излазећи нкмачки новина ?) Сгоа11а," сготовлн кнбижицу „ Оег Шупзтиз 111 Сгоа1леп. '* Г- Дракслерт, е очевидацт. свхго догађан^ кои се у обзиру народности у Хрватскои понвише- може иамт, дакле цћло станћ ствари наиболћ представити, — ако се само едностраности небуде држао. ДОМАЋЕ ВђСТИ. Пешта. Н б. ц . и кр. ап. Беличество подт, Нр. 12.521 т. г. благоизволило е наимнлостив1е рћшити , да се Србскхи НароднБ1и Соборт, држн у Карловци 30 Лпг. -42 С«иТ т г 7 и То само ј>одм нлбијЈа Митрополита. Кралћвскш Комисарт. е Н(;г. Екс. Никола грофгСеченБ одт, Темерина , Срховнћ1и Жупант, Пожежке варме1,е. Пешта. На наипонизн^е Врхокног -б г. н. с. народнБ! школа НадзнрателнГ. Ев ген 1н о д-б Ђурковића представлћШб , Н110В0 ц. и кр. ан. Величество благоизволило е а) нодт. Нр. 39.081 г. 1841 преблагоутробно дозволати, да у буду^а времена, како ВрховнБШ г. н. с. народнБ! школа НадзирателБ, тако и исто«. вћропсповћдатл педагогична заведетн, србско у Сомбору и влашко Араду, тако^ерг и шестт. кр. окружнб1 школски управителл свое чиновне печате имаго, и нм у званичнђ1МТ. дћлма употреблнкаго. *)
*) На резанћ печата, да се небБ1 фонди школски таковБтмт. трошкг-мт, отеготили , Шгово 15 б 1 сокоблагород18 Врховнвш школа Надзирагел! Г. ЕвгенЈи одт. Ђурков н Кт, дароваи е 100 фр. ; Педагогично заведе.а^ Арадско 3 фр. 20 кр. • Благпродна Госиода окружнћ! школа управителт: Тсмишварскји Г. Лука Кенгелацг 70 фр. 50 кр., (јачкјп Г. Георгги П етр о в и 1. т. 100 фр., Нелико-ЈЈарадскЈи Г. Д*митрјп КоистантIIни 5 фр. 30 кр.