Plamen života

SAOBRAĆAJNE VEZE U NAŠEM TELU

Jasno je da razni delovi našeg tela moraju biti u svome radu na neki način međusobno povezani. Naprimer, ako potrčimo, odmah naše srce brže kuca, a naše disanje postaje dublje. Znači da postoji neka veza, neki »dosluh« između mišića naših nogu i rada srca i pluća.

Mišićima koji rade potrebno je više hrane, više kiseonika, potrebno je da ih krv proticanjem jače ispira. Te potrebe zadovoljavaju jači srčani rad i življe disanje.

Davno se znalo da su razni delovi našega tela međusobno povezani živcima. Splet živaca kao kakva razgranata telefonska mreža povezuje međusobno sve organe, sve deliće našega tela. I kaogod što svaki pretplatnik telefona može stupiti u vezu sa svakim drugim pretplatnikom, tako i svaki deo našega tela može se povezati s ma kojim druzim delom. Međutim, to poređenje nije sasvim tačno. Jer bi trebalo najpre da svi stanovnici jednoga grada imaju telefon u svojoj kući, i, drugo, trebalo bi da stalno slušaju na njemu šta se kod svih drugih zbiva. Možemo se radovati što naše telefonske veze nisu u toj meri razgranate i savršene.

Naš živčani sistem sastoji se od jednog središnjeg dela, koji je kao neka centrala, i iz živaca, koji polaze od njega i idu u razne delove tela. Živci su beli končići, deblji ili tanji; neki su tanki kao paučina, a meki su prave vrvce, deblje od guščjege pera.

Središnji živčani sistem sastoji se od mozga, smeštenog u lobanji, i moždine, smeštene u šupljini kičme. Iz raznih čula, očiju, ušiju, sluzokože usta i nosa, iz svih predela naše kože polaze živci koji idu u mozak ili moždinu. Ti živci prenose razne nadražaje, i tako osećamo svetlost,

4 Plamen života

OJ