Podgorac
а
30. децембар 2003.
На путу за Европу _
СМЕТЛ
Хтели ми то или не, укључењем у ЕУ, морамо се решити проблема одлагања отпада.
Садашња ситуација у СЦГ се карактерише лошом праксом у управљању чврстим отпадом са ризиком по људско здравље и животну средину. Управљање чврстим отпадом није само технички проблем веш је дубоко повезан са социјалним и економским кретањима, а посебно са нивоом културе и јавне свести.
Први циљ управљања комуналним чврстим отпадом је заштита здравља становништва, очување чисте животне средине као и отварање нових радних места.
За развијање јавне свести обавеза је министарства за заштиту животне средине и локална самоуправа на свим нивоима. Спровођење закона који се односи на јавност као што је забрана избацивања отпада на илегапна сметлишта мора се строго поштовати. Применом закона више ће се развити јавна свест јер ће се лоша пракса људи који учине прекршаје јавно оглашавати и кажњавати.
Систем сакупљања обухвата контејнере за отпад из домаћинстава где ће се раздвојати по категорији (селекција на извору), опрему и возила за примарно и секундарно сакупљање укључујући и целокупну личну заштиту.
Регионални центар за централну и источну Европу израдио је стратешки оквир за политику управљања отпадом у Србији.
Код регионалног приказа за формирање мрежа регионалних депонија наша општина са општинама Косјерић, Мионица, Уб, Коцељева и Љубовија обухвата 206.484 становника са депоновањем 132 тоне отпада на дан.
Регионална станица за рециклажу обухватила бих 440.000 становника и 281 тону отпада на дан што би поред наше општине укључило и
Избори и именовања
· Фруттво.
општине Косјерић, Мионицу, Уб, Коцељеву, Љубовију, Лазаревац, Љиг, Аранђеловац, Барајево, Обреновац и Лајковац.
Према прописаним стандардима ЕУ приступили смо уређењу депоније а на основу позитивних прописа и постављању сигурносне ограде око целе депоније са прокопавањем канала за сакупљање површинских вода сабијањем постојећег отпада који се прекрива земљом.
Приступ локацији могу имати само овлашћена лица. Основе оперативне активности обухватају једноставно –разпростирање и сабијање одложеног материјала у слојевима који није дебљи од три метра, као и разгртање матери“ јала (земља, шљунак) којег треба предходно припремити.
Финансијски аспекти система управљања отпадом односе се на планирање и обрачун трошкова у инвестирање.
С'обзиром на политику цена, која је под знатним утицајем социјалних проблема и притисака, комунална предузећа на обезбеђују ни стабилне ни довољне приходе.
За управљање комуналним чврстим отпадом главну одговорност има локална заједница (општина) где је пресудни елеменат финансијски капацитет општине.
Велики и комплексан задатак је пред нама којег треба добро испланирати уз максималну кооперацију са свим структурама становништва, јер хтели ми то или не закон ће нас обавезати на то, који ће бити прихваћен од свих релевантних субјеката.
Засниванње пројекта је у интересу свих наси зато очистимо околину, избистримо ум и чистих рачуна кренимо даље.
Нада МИЛОВАНОВИЋ
ЉУБИСАВ ТОДОРОВИЋ - НОВИ НАЧЕЛНИК ШТАБА КОМАНДЕ БЕОГРАДСКОГ КОРПУСА
На недавно одржаној седници Врховног савета одбране једна група официра постављена је на највише команде и друге дужности у Војсци Србије и Црне горе. Том приликом за начелника Штаба команде Београдског корпуса постављен је наш суграђанин Љубисав Тодоровић. Пошто је то генералски положај надамо се да овај елитни официр наше Војске неће морати дуго да чека да на своју униформу прикачи ознаке са ловоровим гранчицама, односно буде произведен у генералски чин. Ово именовање је и прва прилика да вам га потпуније представимо.
Љубисав Тодоровић, рођен је 27. августа 1954. године у Комирићу код Осечине, у земљорадничкој породици, од оца Обрада и мајке Станке, девојачки Јанковић, из истог села. Основну школу завршио је у месту рођења а средњу техничку школу у Шапцу. Потом је завршио Војну академију и све највише војне школе, као један од најбољих у својој класи.
До сада је обављао многе одговорне официрске дужности и увек остваривао изваредне
резултате. За то је и добио више награда, похвала, одликовања и других јавних признања. Поред осталог, бивао је командант ваљевске механизоване бригаде, начелник Одсека у Генералштабу ВЈ, начелник Оперативног одељења у Првој армији и Београдском корпусу ВОГ. Од недавно је начелник Шатба, а дотадашњи начелник тог штаба генерал мајор Драган Живановић (из љишког села Ба) постао је комадант ове наше најелитније јединице.
Уз то, Љубисав Тодоровић је и породичан човек - добар син, супруг и отац. Ожењен је професорком Милицом Петровић из Београда, иначе пореклом из суседног села Коњуше. У браку имају две кћери које су још ученице. Мада га је служба водила на разне стране а бројне обавезе спутавале да има мало више слободног времена никад није прекидао везе са родним крајем, родбином, пријатељима и познаницима.
Честитамо му постављење на ову високу и одговорну дужност и желимо још много успеха у професији којом се бави. МР.
Прва генерација угоститеља у Осечини, од 25 ученика, прошле и ове године припремали су свечане пријеме за госте у Спортском центру, С0-е, Дому културе... Осморо их је одличних, а најбољи су Љупко Марковић, Милан Ковачевић из Осечине и Никола Исаиловић из Туђина.
Након завршетка школе имали смо припреме за такмичење у београдском хотелу "Москва", али из објективних разлога (није било матери-
· јалних средстава), такмичење није одржано.
Ипак смо добили похвале организатора и наших професора као најуспешнија екипа, чули смо од Љупка Марковића, који даље каже да је за њихово знање и умеће најзаслужнији разредни
старешина Драган Тимотић, који је увек имао слуха и разумевања за њихове жеље, а помагао је и залагао се за нормалне услове рада код свих надлежних у школи и СО-е.
Да изучи свој "занат" и стекну искуство много су заслужни угоститељски објекти СТР "Ковач“, "Драгић", "Сјајац" _ "Крушик-Пластика", а нарочито шеф мензе Зоран Младеновић.
Сада, од 25-0 угоститеља, само пет кувара и конобара ради свој посао, док су остали незапослени у својој струци. Никола Исаиловић је уписао вишу Угоститељску школу у Београду.
-Какво је сада стање у туризму, ми и нећемо моћи показати своје знање као кувари и угос-
сТодгораци, Џ
72
ЕДУКАЦИЈА МЛАДИХ Патронажна служба Дома здравља, Спортски центар и Црвени крст, настављају заједничке акције одржавања трибина, предавања и дружења са омладином и подмлатком.
АИДС - болест савременог света, тема је о којој треба стално причати, нарочито са децом. И ове године је обележен 1. децембар, Светски дан борбе против сиде. Предавања су одржана у ОШ'"Браћа Недић". О овој теми са ученицима седмог и осмог разреда путем тзв. радионица и предавања предавања је осмислио Зоран Младеновић испред омладине ЈАЗЗАСА из Ваљева, уз помоћ патронажне службе и Црвеног крста. Едукација је била веома успешна. Примећено је да ученици веома добро познају ову тему! Постављали су доста питања, давали одговоре. Подељени су им кондоми, брошуре. Спортски центар је организовао предавања о алкохолизму.
25. децембра одржано је предавање на тему "Оставите пушење - продужите живот". О овој теми је говорио др Петар Боровић из београдског Завода за заштиту здравља уз помоћ патронажне службе, Црвеног крста и Спортског центра Осечина.
Почетком наредне године следи округли сто са темом хумани односи међу половима и изграђивање самопоштовања.
Носиоци свих ових и многих других предавања ће наставити сличне програме и у наредној годиНи: СА.
титељи, са жаљењем је закључио Љупко, али се као млад и амбициозан момак ипак нада бољим временима.
С. АНДРИЋ