Podunavka Beograd

! II & 3*

У Т Ђ X А. Там' гди живе блан:ености Бсзионачпмн влада маи, Таи Ј , гди душа невиности Награђен.ч има раи, Покои тиха гди царствуе, Гди уиире свак1и трудг, Сладостћ само суштествув, Не наднма с' ничд груд|. Там' ће срце уцвилћио Наћи мирнми покои свои, Огорчен'кмт> увређено МоК' избћћи зала рон. Ков ланцћ! укрћпл-ћнм Жићемт. вежу за таи светч., До вћка ће бмт' неволћнн, Худу срећу свого клет'. М о и с. Ж и в а н о в и ћ т..

И Г 0. * • Иго, или прамЂ, скоро на свима езшцима, зиачи робство , и то метаФорически одђ ирма, подђ кои се меће и везуе слуа«ећа стока, кои се тога ради зове и подлремници, као што су волови, конћи, магарци и мазге, конма се уподоблнва и лишеннћш слободе човекљ. ПринуђенЂ. испунлвати волћ свога деспота , губи свого собствеиу волбностб, и слћдователно дћланћ доброд1,телћи, Омирт. вели полакг> д об р о д ћ т е л н и ; и ово се разумћва за прве године робства:

" Тџмју уар т ареттЈд атсоаСг^тас IVџотса 2ег>д 'Аг1^од (Половину добродћтелви одузима широкоок1и Зевсљ човеку). Но колико се робство оду.ное, на «онацт> не с-амо што ће изгубити ц!.лу добродћтелв, но, што е наижалостше , и мрзит ће на нго. Видећи онт. , да му добродћтелв ништа ние бшла одђ ползе, обраћа се кђ лукавству, лаа!и, и кратко рећи кђ свакои злости и невалплБСтву , одкуда се идант> залуду нада олак- , шанго лрма. Па кад' се по нужди робства поставнпи зао човекЂ изобличава, хули и мрзи, колике ли мрзости ние достоннђ нћговљ деспотт., т. е. онаи, кои нагони себи подобнога на злоетћ и невалалћство ? И такови су бшли у старо време не само варвари, но и сами хвалећи се и поносећи нвииммђ политисмомђ Еллипи и Римлнни, послуживани од-ђ робова, или куплћша , нли зароблћнм. У" таковомђ станго нашли су проповћдници ЕвангеЛ1а древне ове народе. Изђ робова мнозина ихђ е долазнло у Христ ^ннство , сирЈ.чв у в!зроисновћдЂ, кол не познае ии робова , ни деспота , будући ихђ е искупила равномЂ м1.ромЂ , и хоће, да ши они живе у единству равнозаконни , као браћа, подђ еднммЂ само Деспотом1 3 Искупител ћмЂ : „Ц &НС10 кЈидони 6Сте: не кмкдите рдси челок^кшш" (I, кђ Кор !н0. 7, 23.). Христово иго не наличи на ига игодш тирана. (Мат. 11 , ЗОЈ, Но искуство е показало , да роблћ треба мало ио мало да одучи свое робске мшсли, те да постане достоино слободе; вћронтно е пакЂ, да су и нћки одђ нђи зато наивише обгрлнвали Хри-

/