Podunavka Zemun
144
П 0 3 М В Ђ.
Наиглавшд потреба садаиигћгт. времеиа еетБ добро устроена, иаагћри сходиа и одпошенјама вромена одговарагоће училнште. Дапашнћ време захтева одв свакога већа знаиа; младежв потребув садг већа изображевд, болл приуготовлеин ири изученпо онога, што ће 1ои доцн1в ужитак в бмти, иего како е то досадв бмвало. Д1штелиостБ заната, трговиие и самогг земл'ћдћл1а другчја е сада: већа обозрителностћ, дублћ разсиатранћ, иознаванћ државногг устроисгва , ползованћ нови изобрћтепја и т. д. поспћшава данасг добарг нанредакЂ свпо послова , и заго е нуждно, да младежв са доволбнв1мб знапћмт. сиабдћвепа шко... остави, да 6 б 1 захтеванш времена у животу своме сходно одговорити могла. По свуда е у нов1е време потреба дћлисходногг изображенн младежи на себе внимаше обратила, чему се е тммђ помогло , да су у многимђ мћстама реална или грађанска училиигта заведена и ш,1ово постоннћ обезб1)1;ено, и тако младежи ирилика дата, да себи она знана ирибави, :;оа ће ши у будућеиг животу необходимо нуждна 6 бпи. Сусћдна варошБ Панчево, па и ВршацЂ, гди се већ в подреална училишта наоде , сад -Б су у намери, иста у главнореалпа училишта преобратити, на и сама варошица КарансебешЂ увидивши потребу таковогЂ заведепја , своево.њпо е поднисала зиамениту сумму одђ 4192 ф . 45 кр. ср., и обратила се е ш ВБ1соку Армее-Оберкомиаиду поради устроеша реченогЂ училишта. Да е и за ЗемунЂ нуждно суштествовапћ тзковогђ училиштногЂ заведенјл свакми ће признати , а како мћстна властв тако и обштина учииили су нуждне кораке таково училиште основати. Обштина 6 на таИ конацЂ половину варошке пустаре уступила. Но, премда бн приходЂ таи за прве погребе доводанг бно, опетЂ е нуждно, да се жителвство овдашнћ иодпомаганћмЂ за ту цћлв заузме, а то] едпо з6огб тога што 6 б 1 сђ тнмђ ревностБ свого при подизашо тзковогђ заведенјн ноказало; а друго што бн сђ већимЂ фондомђ — коимђ ће се по истомђ оиомђ начипу, но коемЂ у овон вароши већЂ два такова Фонда усп!шно постое, управлати -— и реалиа школа што ире вншимђ реалннмЂ училишћемЂ заменути могла. На та конацЂ изшиао е оваи познвђ на овдашнћ жителћ, да са означенћмЂ свои нрилога у нрндоданоИ листл, ко е сђ овбтмђ заедно у течаи ставлћна, свое саучастје д'.ломђ покажу, сђ тимђ додаткомЂ , да се нодиисан сумма немора одма, — него да се може сђ концемЂ Октобра месеца ове годнне изплатити. У Земуну 27. ГОнЈа (9. !Олш) 1856. 0 д ђ М а г и с т р а т а.
ШШл,
31 ОНЕ КОИ ПаТЕ ОДЂ И! ОваН се сокђ досада по увераванго наигласовитји лћкара у Бечу и Градцу за чудо добарг пока зао, а имено проти†шиа, грипе, шавице, иромуклогг гласа, вратоб»л'б ц грудобол'В. Многи, кои су узели та& сокђ , доказуго, да немогу да буду беЗЂ нћга и да само нћму имав бЈогодарити, што имђ е олакшана бола и што могу мирно спаваги; збогЂ благотворногЂ дћаства оваИ се сога наибодћ ирепоручуе како малои деци, тако и наистарЈимЂ лицама; вкусЂ му е врло прјатанЂ. Стакленцета су стеврискогЂ оилбногђ сока бела, горе дугуласта и са калаинимЂ капцтша. на коим« као и на стакленцету- пигае : „Апатека кодђ елена у Градцу" и „ 1 Р А " , добро су затрорена, и на нбил еу надписи заедно са подписомб онога, кои проивводп тан сокђ. Цћна е едногЂ стакленцета 50 кр. ср. ; ман1> од б два стагаенцета немогу се слати. Што се завк и пошлго 2 или 4 стпклета, то се рачуна на 20 кр. ср. Гаи сок б нроизводи I. [(ургла&тнер б . аиатекарЂ кодђ „елена" у Градцу, а добити се може у 34' иуну у апатеки кодђ „"златногЂ орла" Карла Трешчмка.
ОЈшешс оа кпшгу:
„Девовчпца како треба да се изобрази. Преврдг сг н!>леикогг. Кнвига 0!за користна за све матере. кћери, домаћице и пр. износиће до 18 табака, и когатоваће 30 кр. да го свакјм лакгае набави, Позиваго се браћа Срблви. да ову „Д-ћвоСптц V" удостое свое лгобови Препуиераша трае до носл-ћпн-ћгг МаЈа Ииена Г. Г. Пренумеранта нека се потлго шт на издавателл Подунанке. или мени у Дуброннннг (Ца^ива.) Ј Добровннку, 10, Апр. 1856 ГеоргјИ Николаевићг, Протоиресвитерг," Одгоаорнии издаватедв : I К. Сопронг.
ртешапа ирода
НСПБШЂ 3 н у * дугогЂ тра
Фортепјапи са особиго лепвшЂ и комђ , кои се збогЂ свое изредиости (ша и сгалности у глас-у нарочито отликуго. пенре стано су на продаи. и изсвирани Фортепјани прпиа госе у промену кодђ АлоВза Л«и у Зеиупу,
Печатано кнЕ .игопечатнћомг I. К. С-онрона.