Podunavka Zemun
ЛИГТЂ 3 « 31Н1НУ Н ШЈКУ.
207
одт> труцканл пробул^о бБ10, и видећп у каквомг се н<згодномг дружству налази, почео и ногама и рукама радити, да би се одг таквн прјатела ослободш. Спутнипи у почетку разбегну се кудт> кои, мислећи, да су мртваци ожнвилп, али се наскоро охрабрише, заклгачивши, уверити се о узроку оне дреке, те тако извукоше несрећника изђ гомиле мртваца. ПЈанацЂ се завер1о, да никадг више неће безг жеђи пити. Како се могу лбуке и крушкс сачувати. Пошто се наибол-ћ воће избере, треба га танкомг крпомт> лепо убрисати, а затимг на дно добро глеђосамогг лонца метнути, али тако, да нбука абуну недодирне. Овако наређено воће вала засути сувимг пескомг, а после све тако до горе, редг воћа, и редт> песка , пакг ће >е толико месешп одг квара сачувати. Само валл приметити, да се лонацг мора у сувоти држати, да се неби плесанг доватјо.
вогг господара. Садг се окрене, и гле, страовитогг оногг створена ше бнло. ПрвнД н^говг Господарг сеђаше мирно и спокоВно на седишту, сг умилнтимг речма нудећи му чутуру. Оремацг узме чутуру, напи се изг н4, но као одг ЗМ16 уеденг баци го у кола, ерг е осетш, да е у нвов вода. Уедно угледа и место Господара опетг страовито оно створенћ са грдннмг носомг. То е бвпо за Сремца одвише; онг счепа кабаницу свога, скочи сг кола и трчећи преко пола викне: „Џаба ти и кир1е, и кола и конн, ироклети сотоно!" Земунацг нашг нашао се у чуду, зовне Сремца натрагг, доказугаћи му, да е то све шала бнла; да е грданг онаи: носг одг ларфе, кои е часг наместш а часг скинуо; да се у чутури нека справа налази, којомг се вино одг воде делило и т. д. Но све бадава, Сремацг оде, а шалвивацг нашг мораде сазњ кон& до на-близо лежећегг села терати.
А н е к д о т с. — „Да& ми наочари, да окушамг, небн љ и и што више крозг нви видити могао," рече некШ селакг, ступивши у дућанг, гди се наочари продаго. „Ево, избираИ," одговори му трговацг метнувши предг н^ћга гомилу наочари. „Нису ниедне за мене, ерг немогу крозг нби да читамг." „Тн валБда и незнашг читати," прим-ћги, трговацг. „Е&, з да знамг читати, небн ни дошао кодђ тебе, да кушшЂ наочаре." — ЗеминацЂ еданЂ шалвивџјн возт се едаредг по Срему сг некимг сремцемг. „Авде, напЈИ се мало вина," рече Земунацг, кадг су се бнли већЂ неко време возили пруживши Сремцу на таД конацЂ чутуру свого. Овав добро напивши се врати чутуру благодарећи господиру. „Како ти се чини вино?" запнта господарЂ. „Лепо е," глас10 е одговорЂ, и сђ бнчемЂ терагоћи кон-ћ свое на бржи касЂ показао еј, да е сђ кирЈомЂ својолђ веома задоволднг. После некогг времена понуди га опетг Госродарг са чутуромг. Сремацг се опетЂ добро наше, но ко ће описати нћго†страхЂ, кадЂ примети, да е место вина — воду шо. ћутећи врати чутуру, и кадкадЂ тресући главомг мрмлло в неразумителне речи у себи. После по сата опетг га понуди ГосподарЂ са чуторомг. Сремацг узме чутуру, но ман^ћ што е желанг бно напити се, већг да се осведочи, да ли е у нбои вино или вода. Али вино бшше у чутури, и то исто оно вино одг когг е већг шо. Сремацг мислећи у себи то ше чистг посао, кздђ е часЂ вино а часЂ вода у едноЛ и истоб чутури, врати исту сг намћромг, да неће више понуду Господарову прмити. Но новни га срахг заузме, кадЂ опази, да ше само виноуводу претворнло се, већЂ да онђ и другогЂ некогг човека вози, ерг опазјо е, да е и онога , кога е возјо нестало, и да онг садг има у свои коли неко страшно створен^ћ, кое е имало носг одг едне стопе дугачакг, и одг когђ се бно тако уплашјо да ше хтео никако више у н-ћга да гледи, тимг више што се већг и вече почело приближавати. Но за малочасг буде опетг запитанг, и то сг онимг гласомЂ, кои е бно у првогЂ н1зго-
ЛЗатсматичнћии аадатакЂ. У едномг осмоуглу могу се броеви одг 1, 2, 3, 4, 5 , 6 , и т. д. тако ставити, да сумме, одг три на еднов страни налазећа се броз, т. е. на едномг краго, на средини и на другомг краго лише, као што ниже ставл^ћна Фигура представлл, међу собомг равне буду, а да еданг истнИ броЛ двапутг недолази. Н. п.
9+ 1+16=26 164- 24- 8=26 8+134- 5=26 54-144- 7=26 74-154- 4=26
44-104-12=26 12+ 34-11—26 114- 6+ 9=26
Овде су у наведеноП Фигури броеви одг 1. до 16. употреблћни. Задатакг: Иште се шштг еданг примћрг да се за осмоугалг на друпЛ начинг разреши, т. е. да сумма одг три броа неизноси 26, него другш некји броВ; а тако исто за десетоугалг и дванаистоугалг два разрешенјн по начину горе наведеногг прим^ћра, при коемг разрешенго треба само одг 1. до 20, и одг 1. до 24. броене уиотребити. Разрошенћ загонетке у 22. числу: 6з икђ е постао сг човечшмг родолг у Аз1и. Као езикђ предела наИвећЈН е исполинг, а као езикт, у наиианви живохинл едва приметнни кепецг. бзикг жпви сг човекомг при землћи, у среднћмЂ спрату, па и на поду. Ш;гово е обиталиште ужаснимг именима означено, као: ждрело, челгостБ, нтшка и т. д. Онг е живг у телу животинБСКомг, а мртавг као нределниН езикг. Лгоди и животин^ уму езикг добро употребити; али нмђ за животђ Н1е нужданЂ, почемг ни лгоди ни животин-ћ са губиткомЂ езика негубе и животђ. Одђ езика (припиташо) неможе се глупоств сакрити. Кадг се езцкг, коликШ е дугг, изпаази, онда е знакг презренн, н простоте.