Pogled u život

60 ПОГЛЕД У живОТ

Са једног гледишта бар, водена средина је погоднија од атмосферске, а то је што у њој жива бића не могу трпети од оскудице воде, то јест не знају за жеђ. Изван воде, пак, живот је условљен присуством воде у непосредној близини. Један од првих услова за људске насеобине јесте присуство воде, и то воде која није слана и која се зато назива „слатком водом“.

Као и на копну, целокупни живот у води почива на хлорофилној функцији биљака које хране цео животињски свет морских дубина. Разне морске биљке, алге, веће или сићушне, хватају сунчеву енергију онако како то чине шуме и ливаде, а морска пучина је права ливада, граде органску материју која снабдева разне веће или мање морске животиње, а ове се ревносно међусобно тамане, прождиру, на основу права јачега, истог закона који влада међу становницима на копну.

Изгледа несумњиво да се живот на Земљи зачео У воденој средини, а да су доцније неки њени становници напустили своју постојбину, изишли на копно да на њему окушају своју срећу. И успели су. ЏПрилагодили су се на нову средину изменивши се током времена, и дали су савршеније облике живота од оног који се данас налази у мору: дали су човека, са изузетним његовим умним способностима и културом. Жива бића која се данас стављају на врх лествица живога света, то су птице и сисари, а они су искључиво копнени организми, са изузетком оних који су се са копна вратили у првобитну постојбину, као што су учинили китови.

Морска средина је у нечему повољнија од атмосферске,. Шрво, као што рекосмо, она пружа животу основну потребу, воду. Са овом пружа и минералне састојке у њој растворене. Затим, морска средина има и то преимућство по живот, што се у њој не