Pokret
342 ПокРЕТ
Комбиновани тимова Црвенф — Бели 9:8.
Црвенља: Цимперманова, Ристић, — Хапић, Јовановић, Водотрк, Видали, Томљеновић,
Бели: Гршетић, Видрих, Живојновић, Клокочки — Поповић, Ружић, Јовановић. =
Игра се одржала у понедељак, 2. јуна као проба за састав државне репрезентације. Како је утакмица почела сат и по раније, публике је било врло мало; а ваљда због неоносне жеге, игра нам није пружила леп опорт као дан раније. Сем тога вратарке су након полувремена мењале места, Високи скор показује да су добро уигране навале несметано пролазиле кроз одбране, састављене од добрих играчица несумњиво, али које се међусобно не познају. Особито нам се свидела одбрана црвених где је Хаџићева била исто тако добра као дан раније, а такође и Ристићева, Гршетићева је тукла врло сигурно. Нарочито нам се овидела Томљеновићева својим пуцањем. Е. Јовановић била је најбоља на терену. Њена продорна снага, је просто невероватна, Шутирање такође. Цимперманова на голу била је врло добра (била, је као Гршетићева лан раније). Неке је лопте бранила стилом чувених футбалских голмана.
Полувреме је свршено (5:2) за црвене. Црвени су добили игру једним – голом диференције али најрвалнији резултат је нерешено.
Из свега штс смо видели и закључили за ова два дана, излази то, да ми располажемо првокласним снагама, у хазени и да смо у могућности да саставимо не један него два тима који ће бити у стању да нас одлично репрезентирају, или бар један тим у коме се неће осећати недостатак једне играчице. Меродавни фактори у Ј. Л. А. 6. треба да извуку злаТан наук из наше катастрофе у Паризу, и да избегну све што не иде на опште добро наше хазене; а не да после борбе са Чехињама пишемо ламентације и испитујемо ко је крив.
ГОСТОВАЊЕ К. А, Ц.--а
После Ф.Т. Ц.-а ми смо се надали да ћемо имати прилике да видимо првокласну игру осталих пештанских клубова. Али су загребачки клубови закључили уговоре са већином бољих клубова тако да је Б. С. К-у Јединству било у могућности да доведу тек ХК. А. Ц. који у првенству стоји на, деветом месту.
К. А. Ц. (Кишпешти Атлетикан Клуб) има поставу физички доста јаку, прилично брзу, али врло недисциплиновану, У самој шгри заостаје далеко за. Ф, Т, Ц-вом. док одбрана игра, доста, добро, овобито центархалф и бековски пар, дотле у навали једино лево крило је на висини, Играју обично високо ба далеким продорима; односно баце лопту напред па онда Настане трчање ко је бржи. У навали немају пуцања на гол, Голман, и ако резерва, био је врло добар. Недостатак техничке игре покривају пожртвовањем које прелази врло честоу
грубост. К. А. Ц—Б. 0. К. 1:0
Игра скроз неинтересантна. ем првих петнаест минута док је К. А. Ц. био бољи, све остало време Б. С. К. је у навали, али невероватан пех у пуцању спречио је победни резултат. Према игри резултат није реалан. К. А. Ц. је показао све своје одлике наведене напред. 5. 0. К, играо је врло добро у одбрани. Тушко сигуран као увек, Поповић врло добар, Марковић као леви бек исто добар. у халфлинији Милошевић најслабији, али пожртвован. Елбогтен тачан, али превише иде Напред, те не одржава везу са навалом. Ремец врло добар. Навални квинтет био је испод сваке критике. Крила апсолутно нису ваљала, (Сабо је био најслабији на терену, Којић такође слаб; једини се Симић трудио да тргне навалу и да је поведе, али без усшеха.
Судија 1: Јоксић врло добар, само сувише благ према недисцдиплинованим играчима К,'А. Ц.-а.
К. А. Ц.—Једитство 2:0
К,. А. Ц. је играо знатно боље него дан раније. Било је више везе између одбране и навале и систематскијег нападаљња, блло је чак више и бољег пуцања на, гол. Особито су се истакли вратар, леви бек, центархалф и лево крило: ни навални трио био је знатно бољи. Играли су мање грубо него дан раније.
Јединство није задовољило. Михаиловић на голу бранио је добро, оба гола није могао бранити, јер је био, за први нарочито, покривен од бекова. Бековски пар добар, особито Марјановић. Халфлинија не ваља. Јоцић се истакао тек последњих 15 минута. Навала ради без смисла за комбинацију. Једино је пролазила лева страна, Атанацковић-Тодоровић. Победа. је заслужена, јер су гости били бољи.
Судија Г. Ружић био је доста слаб; масу кардиналних грешака, нарочито офсајда, није видео.
ФУТБАЛ НА ОЛИМПИЈАДИ
Футбал, који постоји тек неколико деценија као спорт, доживео је ових дана апотеозу на УШ олимпијади у Паризу. Спорт, који је универзалан и свеопшти, који се игра на свима степенима географске ширине и дужине, од северног до јужног пола, -од највећих центара Европе до прашума Јужну Америке, тај спор, добио је најзад опште признање место које му припада. Највећи француски спортски лист „Ј' Ото“ назвао га је „краљем спорта“.
„Данас је први чин епопеје која треба да укаже на огроман и величанствен полет Краља Сторта, спорта универзалног.. У футбалу, спорту заједнице, једна метода која, појединце учи заједничкој свести... 1994. значиће један даТуМ, не само у историји футбала, већ у историји спорта, у историји човечанства најзад. Јер прелазак од индивидуалној спорта ка колеткивном значи једну стопу цивилизације.
22. надије састале су се у Паризу да на терену трију стадиона, одиграју борбу, чији ће сваки учесник бити познат оним десетинама и стотинама хиљада који се интересују спортом. Почело се у недељу 25. маја.
Играло се овако: 5
25. маја
Швајцарска—Литва 9:0
Чехословачка— "Турска 5:2
Италија Шпанија 1:0
Сјед. Државе— Естонија 1:0
26. маја Уругвај—Јутославија 7:0 Мађарска— Пољска 5:0
27. маја Холандија— Румунија, 6:0 Француска— Летонија 7:0
28. маја
Швајдарска— Чехословачка 1:
Ирска— Бугарска. 1:0
Италија—Луксенбург 2:0
29. маја
Уругвај —Сјед. Државе 3:0
Етипат— Мађарска 8:0
Шведска— Белгија, 8:1
30. маја Швајцарска— Чехословачка 1:0
1. јуна Уругвај—Француска 5:1 Шведска— Египат 5:0
2. јуна
Швајцарска— Италија 2:1
Холандија— Ирска 2:1 6 -
да полуфинале остале су: Шведска, Швајцарска, Уругвај и Холандија. Резултати полуфиналних сусрета били су ови:
=
> 5. јуна Швајцарска— Шведска 2:1 6. јуна Уругвај — Холандија 2:1. Финале
Уругвај Швајцарска. 8:0.
СОледствено својој величанствености, овај турнир почео
нам је од првога дана давати изненађење за изненађењем.
Прва утакмица збунила је одмах спортски свет. На стадиону у Коломбу прва утакмица између Италије и Шпаније дала је резултат од 1:0 за Италију. Нико, па ни сами Италијана нису очекивали такав резултат, нарочито после пораза од 7:1 од Мађара и 4:0 од Аустрије. Но пожртвована игра италијана онемогућила је шпанској навали да постигне резултат, а једини гол, био је аутогол деснога, бека, шпанског. После тога гола Италијани затварају игру и — један фаворит је побеђен.
Четословачка— Турска 5:2. Чеси излазе са резервама но ипак дају врло добру игру; Турска одбрана много је допринела часном резултату.
Мађарска— Пољска 5:0. Мађари су цело време, а нарочито у првом полувремену, били много јачи, али навала није била најбоља и није успела да повиси резултат.
Швајцарска—Четословачка 1:1. Једини нерешени мач на овоме турниру, који у самој ствари значи победу Швајцарске јер се она држала кров делу игру са много више стила и технике, док су Чеси имали и сувише грубости. Је-
аанатакианриарсенеаан и
71