Policija
ЕТ
смо говорили о законским релативним границама. Међутим и са апсолутним законским ограничењем самоуправних финансијских послова могућа је паралелна примена административног ограничења, ако је кретање н до законске апсолутне границе условљено за пристанак централне администрације.
(во суделовање административног ограничења с апсолутним законским постоји у Енглеској за самоуправне зајмове. Знамо да закон одређује често њихов максимум. Али ни испод тог максимума енглеске самоуправне власти немају слободу кретања, јер је за самоуправне зајмове потребно још и одобрење централне гдминистрације •)
Међутим суделовање административног ограничења с апсољутним законским ређи је случај, јер централна административна власт интервенише обично код вршења самоуправних финансијских послова дајући или не дајући им своје одобрење, када самоуправне власти намеравају прекорачити законом по-_ стављене релативне границе, Тако је у Пруској аи у нашој држави — као што ћемо видети — потребно одобрење централне администрације за самоуправне прирезе, који прелазе законом одређену стопу. У Енглеској је ово ређи случај.
Могуће је најпосле још и то, да законско ограничење слободе самоуправних власти у решавању неког финансијског питања у опште не постоји, то јест ла закон за ту самоуправну финансијску радњу није прописао никакву границу, ни апсолутну ни релативну. У таком случају постоји само административно ограничење; централна администрација ограничава сама споменуту слободу самоуправних власти према својој вољи и увиђавности, Ово је случај са самоуправним зајмовима у Белгији!) и Пруској,!!) за које је увек потребан
9 Р. Азћеу, Де роцу, сепЕ. е! [65 роцу. [ос. стр. 337.-9,
10) Раш! Етега, Тгане де атон рибпс бећре, 1918. стр. 449. и 501. У Белгији су законске границе за слободу решавања самоуправно-финасејских питања врло ретке; али је вато белгијски устав дао централној администрацији готово апсолутно пргво надзора над свим самоуравним пословима а специјално над самоуправним пословима финансијске природе, Тако је ва провинцејске порезе и зајмове потребан увек краљев пристанак; исти је случај и са општинским таксама и зајмовима. _
#) Р. АзЏеу, Ке рошу. сеш. 4 1е8 роцу. 106. стр. 126. и 340,
„Полиција“ 2