Policija

— 486 —

се пак, да се тај принцип среске управе јаче афирмира. И сам закон о општој управи у другој тачки члана 27. то особито јако афирмира у погледу градова која су досад била подређена директно окружном начелнику, тим да сте градове. сада подређује среском поглавару.

Да се дакле доведе организацији полицијских власти у Словеначкој у склад са законом о општој управи, требало би: да се уредбом:

ј) У самоуправним градовима Љубљана, Марибор, Цеље и Птуј пренесу сви они послови надлежности среског поглавара, који су већ одузети градском заступству и које сада врши посебна полицијска власт (дирекција, комесаријат) у те риторијалну надлежност оне среске управе, чије је седиште у том граду). То је већ проведено за Цеље и Птуј, и требгло би на исти начин провести за Марибор и Љубљану).

1) Они послови скроз локалне полиције, који су одузети градским општинама, и који по општинском закону спадају у надлежност сваке (и најмање) општине, а сада их врши др= жавна полицијска власт, пренесу опет на општину.

Ш) Устројство полицијске дирекције у Љубљани, и комесаријата у Марибору остаје као сада, само се формално претвори — на исти начин као у Цељу и Плтују — 9 полицијско оделење среског поглавара“ те су подређени среском поглевару.

Тим би у формалном погледу било постигнуто:

а) да нема у Словеначкој у погледу полицијске управе територије изван срезова, дакле био би сачуван принцип поделе земље на срезове.

6) да је полицијска власт у рукама среског поглавара великог жупана, који су по закону о општој управи једпне носиоци озште полицијске управне власти, што би одговарало принципу једнообразности организовање полицијске власти У читавој држави, како то предвиђа и прописује закон о општој

управи. Теодор Шпорн.