Policija

— 550 —

издатке нема предходно и довољно одобреног кредита. На тај начин врши се неправилно стварање државних обавеза, за које се, најчешће, тек после, накнадно, тражи одобрење кредита, којим би већ извршени посао добио законску основу. Та пракса је противна позитивним законским одредбама (члан 60. и 66. закона о Државном Рачуноводству), и не служи одржавању и јачем завођењу реда у нашим државним финансиама. Чл. 60. закона о Државном Рачуноводству гласи:

„Ни један издатак не може бити заузет (ангажован), ако нема или нема у довољној мери, за њ предходно одобреног кредита. Издатак се заузима или ангажује сваким актом наредбодавчевим (наредбом, расписом, уговором, погодбом, поруџбином и тТ. Д.) који за собом повлаче ма колико утрошак. из државне благајне.

Члан 66. у својој средњој алинеји поставља опет аналогно правило: |

Сваки издатак пре него што се ангажује мора имати визу књиговође или рачуновође; да има за то предходно одобреног и стварног кредита, и да кредит није исцрпљен. Ова виза не искључује визу Месне Контроле, као органа Главне Кон-

троле, Издаци се, дакле, могу ангажовати само ако иу колико

има предходно одобреног кредита.

Ове законске одредбе представљају битност нашег рачуноводственог система, те свако противно поступање мора најодлучније бити одбачено.

Упозорујући и Вас на напред цитиране законске одредбе част ми је, Господине Министре, ставити Вам до знања, да у будуће, нарочито с обзиром да је од 1. априла ове године ступио на снагу нов буџет, у коме су државни расходи реглно обухваћени, нећу уважети апсолутно никакав захтев за накнадно одобрење кредита, којим би имале да се легализују већ раније, противно закону, створене обавезе. Ако се, дакле, у некој прилици и укаже потреба за повећањем неког недовољног буџетског кредита за неку ванредну потребу, захтев у том смислу мора ми бити упућен благовремено, и пре него што стигне одобрење кредита, никаква обавеза за државу не сме бити створена.

Молим Вас да овај мој распис изволите доставити свима.