Policija

— 758 ХМ! Суду општине дубачке:

За деобу задругара надлежни су избрани судови, а ва образовање ових судова надлежне су полицијске и општинске власти. |

По 8 6. грађан. суд поступка, у веви са чл. 15, уредбе о убрзању рада, општински судови могу, по сагласију парничара, одобравати избране судове само у границама своје апсолутне надлежности (чл. 15. т. а уредбе) За одобравање избраних судова у споровима чија вредност прелази ове границе надлежне су државне полицијске власти. Закон не повнаје привржене избране судове, нњти допушта општинским властима да по службеној дужности врше привремене деобе задругара. Оне могу само саветом утицати на задругаре да сео сами споразуму о уживању заједничке имовине до дефинитивне: деобе, али у овом погледу не могу ништа службено наређивати. Св Бр. 4405.

ХУП

__рвану А. јаншћу, деловођи општине калауглијске (срез радовишки):

По чл. 1. закона о накнади штете учињене злонамерном паљевином и намерним противзаконим поништајем ствари, општине морају надокнадити сваку штету учињену злонамерном паљевином и намерним противзаконим поништајем необезбеђених ствари, као и крађом: стоке, земљоделских алата, хране (људске и сточне), воћа, живине, кошница и пољских. ограда, у атару сеоске општине и пољском имању варошких општина, под условима изложеним у овом законском пропису.

Пошто овај законски пропис не предвиђа обавезу за општине да надокнађују и штете које стока причини пољским усевима — а ово не предвиђа ни закон о чувању пољског имања — то оштећеном једино остаје да причињену штету тражи од сопственика стоке, у смислу чл. 8, 9. и 10. последњег закона.

ХУШ Чедомиру Ачдрејевићу, деловођи општине војничке:

Чланом 295. финансијског закона за 1924—25 год. при писано је: