Policija

__9[3

У.

У старом је Дубровнику важио пропис да ноћу нико не

сме ићи улицама без осветљења које је дужан собом носити. .

И док су се у кући чак и велике госпође кретале по «степеницама држећи у руци запаљен луч, дотле су пролазници улицом морали носити мале фењере или нарочито удеанене лампе које ветар не би могао лако угасити. —

Међу тим су два — у Луци Дубровачкој иначе добро позната — рибара прекршили ту наредбу.

Они су за то одговарали.

Оптужени су били како су на савијутку једне улице „опажени били у недоба а без фењера. Заустављени, они су изјавили да обитавају ван града, и да им, стога, тај пропис није био познат. Задоцнили су, и зато нису на време изишли из града, а били су код једног господина, за кога рибу лове и од кога лепо зарађују. Управо — господин о томе ничега не зна, јер су они били на поселу код његових двеју служавка..

Њихов је исказ брзо проверен, па се утврдило да су обојица, бар у главном, истину говорила. После тога им је, због прекршења наредбе изречена казна. Осуђени су овако.

Незнање прописа не може их правдати. Али зато што до сада нису били сумњиви, још мање кажњавани — оптужени ће бити дужни да у прву идућу суботу сирошињској болници у предграђу Плоче, где недалеко и сами станују, заједнички „дарују „један батар“ свеже добре рибе.

3.

У културним градовима нашега Приморја, наравно и у Дубровнику, од најстаријег су доба у употреби били ноћни судови. Тескоба је града — у коме су тек понеке куће, махом на периферији, могле имати и коју стопу слободног земљишта — више пута доносила сукобе међу грађанима. Сукоби су, "често долазили и због несмотрености при испражњивању "ноћних судова. Даме су грабиле да то учине пре но што се раздани. А то је управо било у доба кад се ноћни весељаци сете своје куће и починка. Зато су се, не ретко, могли дотађати и случајеви као што је овај.

Један млади попа и његов неки пријатељ, иначе мајстор „бачварски, тужили су пучанку јелу да им је, испражњујући