Policija

5 2110. =

мера: једно парче штофа, пробушено је метком; треба да се види, да ли је метак од олова или од бакра. Око, чаки помоћу микроскона, не опажа, никакав метални траг, а извесно је да је пројектил оставио свој траг на штофу. Експертиза је проста: калцинира се прво парче тога штофа, затим се тако добијени прах помеша са каквом лепљивом материјом; стави се затим мало те материје на један електрод угљена, који се испарава помоћу серије варница. Развије се фотографска плоча на којој ће се појавити, било црте од олова, било оне од бакра.

Како. се сви хемијски елементи откривају својом особином, која је дужина таласа зрачења које они испуштају, види се да је спектрограф за мртве материје оно што је дактилоскопија зи жива бића. Али док често многи отисци прстију нађени на месту злочина не могу бити упоређени ни са једним који се налазе у дактилоскопској класификацији, дотле црте спектра, одговарају увек једном познатом елементу.

Постоји један други начин анализе спектра, много тежи, који се састоји у испитивању зракова једног светлосног извора после пролаза истих кроз једну средину способну да апсорбује један део зрачења који их сачињавају. Ако се тиче, на пример, једне течности чији састав желимо знати, саспе се иста у једну призматичну цев од резаног кристала, која се ставља на пролаз зракова који долазе од једне лампе: види се појава, у спектру раније непрекидном, од влакана лампе, црне пантљике, мање или више шире, које показују природу уметног тела. Добијају се тако абсорбовани спектри. Трагови бојних материја, нађени. на оделу жртве у исто време када и на оделу окривљеног, могу бити упоређени, растворени у једном раствору благодарећи овоме врло прецизном физичком апарату — „Спектрофотометру абсорбције у невидљивом простору.“

„Те Ропе Ућеа(ћоп“, физичка справа, која је своје име добила на своме проналазачу, дозвољава упоређење трагова течности у сасушеном стању. Тела, зна се, једнако не спроводе топлоту; гвође спроводи боље топлоту но дрво, које . је пак бољи топлоноша него амиант. Исто је тако и за спроводност електрицитета; извесне материје, платина, сребро, бар су увек добре електроноше; гвожђе мање спро-