Policija

=“ 807 —

Б. Позштивне мере. Негативне су мере недостатне, да се морализује филм. У борби против коруптивног филма може приватна иницијатива да учини много. Она је гипка, не смета ничијој слободи, „те је кадра да се бори против ове несреће у свим њевим формама, јер јој не смета круто слово закона.

1. Узгој публике.

Прво је средство узгој публике. Морамо да будемо свесни да родитељи и учитељи не знаду за погибељи кинематографа, Они настоје да усаде у душу детета најбоље примере крепости, пак се чуде, када виде да су плодови њихова рада тако слаби, да је често све њихово настојање јалово. Они ни не слуте, да је у исто време кад и они ту и непријатељ, али овај сије са више знања и смјелости сјеме зла, неваљалштине и нечистоће, што све наличи са нешто доброте, истине и правде.

Наша је дужност, да их упознамо са важности погибељи, да им покажемо погибељ, у коју срћу они и њихова дјеца. Оно, што су до сада постигле јавне власти, недовољно је. За то је потребно, да се започне нова борба, док се не предузму успешне мере, које ће дозволити младежи, да некажњиво уживају забаву, која је у првом реду и намењена њима.

2. Школа.

Неопходно је потребна помоћ школе свију катогорија и свију степена. Школске власти морале би да настоје упозоравати родитеље и дјецу на погибељи кина, а место тога оне врло често праве у школи рекламу за кино. Најподесније за

ово упозоравање на погибељи кина са стране учитеља јесу родитељски састанци. |

3. Штампа.

Оно што су учитељи за школску младеж, то су новинари и говорници за одраслу публику, јер они путем новина или живом речи говоре огромној множини својих читалаца и слушалаца. Истина је, да се новине разних странака боре против коруптивног филма. Али је успех до сада недовољан Новине би се морале двоструком снагом борити против неваљалог филма, требале би да немилосрдно војују против по"ласка филма по дјеци и да подвргну оштрој крититици немо-