Policija

— 100 —

како у данашњим казненим законима влада теорија јединства: злочина, према којој је злочин вазда јединствен без обзира. на то, колико људи у њем сарађује и без обзира на то, да. ли се је та њихова делатност развил ана истом месту или на равним меетима. не

Упораба овога начела често је запрека прогону међународних злочинаца буди за то, што је немогуће успешно. прогонити дела помагача, извршена на другој територији него ли је она, на којој је злочин извршен.

Ради тога хоће некоји писци, да на место ове класичне теорије поставе теорију дељивости злочина или теорију посебних злочина: колико саучесника толико злочина.

Већ на народном конгресу за казнено право у Паризу (1905.) је РешПоеу, генерални адвокат код касационог судишта. упозорио на то, како би прихват ове теорије био пробитачану борби против међународних злочинаца. |

Он је предложио, да би имали о свакој повреди опћега: права судити судови, на чијој је територији та повреда приправљена, олакшана, изведена или је произвела услех, а то и онда, када су разна дела, која сачињавају битна обилежја. тога злочина, почињена у разним државама, те да би се свако дело сарадње или помоће имало сматрати посебним злочином, прогоњивим у држави, у којој је почињено.

(Ово ново схватање није остало само теоретско Оно је уведено у позитивно право у међународној конвенцији од 4. маја 1910. о репресији трговања с белим робљем. Чл. 1, 2. и 3. ове конвенције проглашују кажњивим на територији сваке државе уговорнице свако дело, које иде за тим, да доваби, довуче или скрене жену или девојку на блудност, а то и онда,. када су почињена у разним државама дела, која сачињавају битна обилежја учина.

(Он предлаже ове закључке:

1. Међународна организација борбе против међународних злочинаца мора ићи за тим, да „оствари“ у свакој држави што бржу, што тачнију и што енергичнију упорабу властитих закона коли превентивних толи репресивних.

2. Пошто овај успех битно одвиси од лахкоће саобраћаја међу властима и органима, које имаду да изврше законе, морала би конвенција почивати на овим начелима:

#