Policija

— 665. —

ложај. Куниберт се одазвао овом позиву, и остао је доста дуго уз свога старог господара. За тим се он вратио у своје родно место...“

Данас се може тачно казати да је Милош то чинио припремајући у Србији покрет који је, познат под именом Кашанска Буна, био 1844 године.

И ако је, и по намери и по начину извођења, ова буна врло занимљива за истраживаче наше прошлости; и ако је о њој и писано — опет се за осветљење њених појединости ван сумње има рећи доста новога.

Припремајући у Србији нови преврат за повратак старога стања, Кнез се Милош сетио и оданога му Куниберта без кога није хтео да да последњу свој реч. Зацело је Куниберт Милошу био потребан за савет који се није тицао људи у Србији, и без тога оданих Милошу. Кунибертова је реч била потребна за процену спољашњих прилика. У том би случају он имао да се прими и нарочите једне мисије у иностранству. Катанска је Буна у Србији била предузета 1844. год. у септембру, и стварно је трајала свега четири дана, постигвувши негативан резултат. А Куниберт је од Милошеве стране био позван 1843 у Беч где је Милош тада живео. Позван од свога моћног пријатеља Кнеза, доктор се Куниберт одазвао позиву, и дошао је у Беч, где је разуме се, одмах ступио у блиске везе с Милошем. Али је у Бечу још господарио Метерник, чија је полиција била вечно будна. Сваки је корак Кунибертов сад био праћен особитом пажњом, чију је удвојеност диктовала околност што се Куниберт готово не одваја од Милоша. Како се Милош старао, па доста и успевао да буде толериран од органа свога „побратима“, Кнеза Метервиха, то је и Куниберт дуго могао остати поред Милоша.

Кнез је Михаило „бабове намере“ тек донекле одобравао. Он их је у почетку знао само упола; доцније ни толико. Али против њих, разуме се, није радио. И Куниберт је био у резерви више но што је Милош очекивао. То је и учинило да

се у једно доба и Милош био поколебао. Али наваљивање с друге стране, жељне „реванша“, и уверавање да је ствар већ

сасвим зрела — учинише те стари Кнез одлучи да огледа срећу. Можда је то и Куниберта јасније одредило: он више

„Полиција“ 6