Policija

сна

полицијски биро. Публика се уводи у салу угодно намештену, украшену цвећем и сликама, и посетилац се нађе не пред строгим и намргођеним, често и суровим, лицем полицајца већ пред доброћудним човеком или женом, чија је дужност да помаже родитеље и децу да постану бољи. Атмосфера поверења, услов од првокласне важчости за сигурност успеха предузетог дела, влада у соби.

Програм рада, састављен 1. маја 1920. год. састоји сеу главном у ово неколико тачака:

ју Помоћи стварно и саветом родитеље који се жале на владање своје деце.

Ту је логичка конзеквенција превентивне функције полиције, која у главном прва и долази у додир са криминалном,

теморалном и недисциплинованом младежи, и која може, по својој улози, са више ауторитета но ма ко други, да обавести или да покаже пут, како да се дете спречи, да не дође у сукоб са правдом.

Важаост овог дела рада је очигледна и ту жене инспектори играју главну улогу. Оне се обраћају.у главном родитељима и њиховој деци, њима предлажу мере, које би биле најкорисније детету и стављају родитеље у везу са приват-

ним устанољима које се брину за заштиту и васпитање деце.

Нико не може сумњати ду у таквим случајевима жене постижу бољи резултат но људи. Жена брже задобије поверење младежи, она може боље схватити и разумети но човек узроке дечијих пожељака, несташлука, непокорности и жеље да се извуку испод родитељске власти. Још више мајке се лакше поверавају једној жени, нарочито ако се тиче неморазности њихове деце. Ово наравно не искључује извесне случајеве, који ће се радије поверавати човеку.

Педагошка и психијатрична обавештења допуњена општим помажу полицијским службеницима у овом послу.

2) Прошивсшати сваком немару у вршењу дужности неговања и васпишавања деце. |

Овим питањем се мора дечија полиција особито забавити Она налази свакодвевно, брже и боље но ма који уред, напуштсену децу као и тешке последице овог немара по децу и друштво. У таквим случајевима, репресивни карактер полиције ће се понекад испољити, јер треба исправљати кажњиве

„Полиција“ 3

С